Ankomst og afrejse

Velkomst om søndag morgenen fra kl. 8.30. Morgenmad (8.30 til 10.00), indkvartering (om formiddagen, har du adgang til et sikkert rum til at efterlade din bagage), levering af udstyr og dit ski-pass gyldigt fra den første dag i kurset.

Ski efter eget ønske, vores teams giver dig alle de oplysninger du skal bruge for at godt starte dit ophold i sneen: sikkerhedsråd, vejrinformation, sneforhold, pisteinformationer.

Sportlandsbyens råd: vi anbefaler dig at ankomme før kl. 13 for at få mest muligt ud af din første feriedag, og begynde at stå på ski.

Om aftenen giver UCPA personalet dig alle de oplysninger om de begelede sessioner, der starter den næste dag: gruppernes sammensætning, mødetider, ugens højdepunkter.

Hvis du har købt “ankomst dagen før” -optionen, byder vi dig velkommen mellem kl. 18 og 20. Hvis du forventer at ankomme efter kl. 20, bedes du kontakte sportslandsbyen (mail eller telefon) så vi kan give dig indgangsdørens kode. Derefter vil du finde en kuvert med dit navn og anvisninger til at finde dit værelse. Middagen serveres indtil kl. 20.30.

Efter en sidste uformelle formiddag, skal udstyret returneres lørdag før kl. 12.
Du skal forlade dit værelse senest kl. 13.
Afgang fra sportslandsbyen senest kl. 14.

Dag for dag program

8 til 9 sessioner fra mandag til fredag.

Gruppe dannet på baggrund af dine affiniteter, dine forventninger og dit tekniske niveau.

Sessioner med skiftevis tekniske råd, individualiserede råd, opdagelse af de smukkeste pister på stationen… alt sammen med maksimal deling og fornøjelse.

Halvdelen af dagen uden ledelse, du er fri til at ride med dine venner eller solo, nyd stationen, hvil dig mellem to intense glide sessioner…

Teknisk niveau – Initié

Du har allerede 1 til 3 ugers glideoplevelse. Du går ned grønne pister og nogle blå pister med tillid. Du har kontrol over din hastighed og dine baner. Du begynder at lave parallelle skisving.
Denne uge vil din instruktør give dig alle de råd du har brug for til at føle dig godt tilpas på alle de blå pister og nogle røde pister. Så du arbejder på din involvering i pisten, du bliver tilpas på glat sne og du tester dig selv på bumpede sne og pister for at integrere i en fremtidig uges skigruppe “Maitrise”

Teknisk niveau – Maitrise

Du har opnået “Maitrise” niveau fordi du ved, hvordan du kontrollerer din hastighed og dine baner på blå pister og på de røde, når de er velplejede. Når pisten er ujævn, hård sne eller puddersne, er du mindre tilpas… og det er det, du vil udvikle som teknikker denne uge med din instruktør.
Denne uge vil din instruktør udvikle din evne til at manøvrere behændigt på alle røde skiløjper (glatte, isede, bumpede) men også nogle velplejede sorte skiløjper i skiområdet. Denne behændighed på denne type piste vil gøre det muligt for dig at være i “Confirmés” grupper for dine fremtidige skiture.

Teknisk niveau – Confirmé

Du har nået et ” Confirmé” niveau fordi du manøvrerer med lethed på alle pister i skiområdet ved at styre dine ski, selvom du er mindre komfortabel, når terrænet bliver mere ujævnt (knuder, is, puddersne…).
Målet med din uge vil nu være at føle sig godt tilpas på alle typer sne og pister (selvom du stadig skal fortsætte med at glide for at gøre denne behændighed mere flydende), herunder at røre ved “puddersne” for at skifte til et “ekspert” niveau i en fremtidig ferieuge, og måske endda til et off-piste ophold.

Teknisk niveau – Expert

Du er ekspert, fordi hvad enten terrænet og sneen er, kan du nemt og sikkert svinge af alle slags (på spidsen og store kurver). Din erfaring gør det muligt for dig at læse terrænet godt og tilpasse din teknik til alle de situationer du kan møde off-piste: stejle skråninger (op til 35°), bump, sne af forskellig kvalitet (dyb, trafficked, skorpen, frosset, …).
Denne uge, nyd dig selv med din instruktør, der vil finpudse din teknik endnu mere, og afhængig af gruppens ønsker og vejret og terrænforholdene vil du blive introduceret til en smuk off-piste og de smukkeste løb og spots i hele skiområdet.

Denne pakke findes også som Ski Pack Halvtid (12 timers instruktion for 4 til 5 sessioner). Denne pakke passer godt, hvis du ønsker at forbedre dig med vores instruktørers råd, men også have glide tid med dine venner.

Påkrævet udstyr

Til skiløbet
1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 par varme tights, 1 godt par handsker eller vanter (foretræk snowboard vanter eller handsker, som er mere rummelige og mere vandtætte end almindelige skihandsker), 1 skihue, 1 par solbriller, der filtrerer UV-stråler, 1 skibrille, 1 højbeskyttende solcreme, 1 læbebalsam.

Tag en lille hængelås med for at låse dit skab eller for at sikre dit udstyr, en drikkeflaske (eller en vandflaske), en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne, en madkasse og nogle hverdagssko.

Medbring dit eget badehåndklæde (sengetøj leveres af UCPA).

Ski, støvler og stave.

Forplejning

Inkluderet med rejsen

Indkvartering og fuld pension
Serre-Chevalier-skipas, der er gyldigt indtil kursets afslutning
skiudstyr
8 til 9 sessioner, 23 timer med instruktør

Teknisk niveau

Del stærke øjeblikke under et skiferie i Serre Chevalier!

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning