4 til 5 sessioner fra mandag til fredag.
Gruppen dannes på baggrund af dine tilbøjeligheder, dine forventninger og dit tekniske niveau.
Sessionerne veksler mellem tekniske råd, individualiserede råd, opdagelse af de smukkeste pister på stationen, alt sammen med maksimal deling og fornøjelse.
Den halve dag uden tilsyn, er du fri til at ride med dine venner eller alene, nyde stationen, hvile mellem to intense glide-sessioner…
Teknisk niveau – Indviet
Du har allerede gennemført 1 til 3 uger af glidning. Du tager grønne pister og nogle blå i tillid. Du har kontrol over din hastighed og dine baner. Du begynder at lave sving med parallelle ski.
Denne uge vil din instruktør give dig alle de råd, du har brug for at føle dig tryg på alle de blå pister og nogle røde pister. Du arbejder derfor på din engagement i pisten, du bliver komfortabel på glat sne og du tester dig selv på mere ujævne sne- og pister for at integrere i fremtidige gruppe skiløbere “Mestring”
Teknisk niveau – Mestrer
Du har opnået et “mestrings” niveau, fordi du kan kontrollere din hastighed og dine baner på blå pister og på de røde, når de er godt forberedte. Når pisten er ujævn, hård sne eller pulveriseret sne, er du mindre komfortabel… og det er det, du kommer til at udvikle som teknikker denne uge med din instruktør.
Denne uge vil din instruktør udvikle din evne til at bevæge dig med lethed på alle røde pister (glatte, isede, ujævne) men også nogle godt forberedte sorte pister på skiområdet. Denne komfort på denne type piste vil tillade dig at være i “Bekræftede” grupper for dine fremtidige skiuger.
Teknisk niveau – Bekræftet
Du har opnået et “bekræftet” niveau, da du bevæger dig med lethed på alle pister i skiområdet ved at styre dine ski, selvom du er mindre komfortabel, når terrænet er mere ujævnt (humle, is, pulver…).
Målet for din uge vil være at nu føle dig komfortabel på alle sne og alle pister (selvom du stadig vil skulle glide for at gøre denne komfort mere flydende), inklusive at berøre “pulveret” for at skifte til en kommende ferieuge til et “ekspert” niveau og måske endda til en off-piste ophold.
Teknisk niveau – Ekspert
Du er ekspert fordi, uanset terræn og sne, kan du nemt og sikkert lave alle typer sving (korte og brede sving). Din erfaring gør det muligt for dig at læse terrænet godt og tilpasse din teknik til enhver situation, du kan støde på off-piste: stejle skråninger (op til 35°), humle, sne af forskellig kvalitet (dybt, trafikerede, skorpet, frosset,…).
Denne uge vil du få fornøjelsen med din instruktør, der vil finjustere din teknik endnu mere, og afhængigt af gruppens ønsker og vejr- og terrænforhold, vil du få mulighed for at opleve en smuk off-piste og de bedste løb og spots i hele skiområdet.
Denne pakke findes også i Full Time Ski Pack (23 timers tilsyn for 8 til 9 sessioner), så selvfølgelig mere tid brugt med din instruktør, der vil hjælpe dig med at forbedre din teknik hurtigere i princippet. Denne pakke passer godt til dem, der ønsker at blive ved med en gruppe og en stemning hele ugen. Men ingen risiko, hvis du en dag ønsker at glide med venner, hvile, oplev en anden aktivitet… ingen stress, det er dine ferier, du nyder dem som du vil.