Programmet er angivet som en indikation, da der er mange muligheder. Det giver dem, der allerede har gennemført denne tur, mulighed for at opdage nye ruter hver gang. Vandreture med 600 til 1000 meters gennemsnitlig højdeforskel hver dag. Mulighed for på en eller to dage at overskride 1000 meter.
Mandag – Dagstur. Første udflugt i højderne for at opleve dalen og dens gletsjere. Betagende udsigter fra storslåede balkoner.
Tirsdag – Dagstur. Lac Blanc (2518 m) og Chéserys-søerne. Lige foran den kan du se hele Mont-Blanc-massivets udstrækning. Der ses ofte stenbukke.
Onsdag – Dagsudflugt. Tilgang til en gletsjer (Argentière-gletsjeren, Mer de Glace eller Tour-gletsjeren). Is med alle mulige smagsvarianter, ensian, rhododendron, genepi…
Torsdag – Rejseplan for at nå et højtliggende refugium (Moëde Anterne, Loriaz alpages, …). Solnedgang og savoyardisk fondue på menuen.
Fredag – Tidlig morgen, det er tid til en fantastisk dag i bjergene!
Anmeldelse af turen. Aflevering af udstyret.
Kontrol af det niveau, der er nødvendigt for turen. Hvis du ikke har det nødvendige niveau, kan vi ikke tilbyde dig et andet program.
Dette program gives som en indikation.
Det kan ændres eller ændres i henhold til tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller vejrforholdene på det pågældende tidspunkt. I så fald er det kun UCPA-vejlederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.