Ankomst og afrejse

Reception søndag morgen fra kl. 9.00 og helst inden kl. 17.00.
Passet, der udleveres ved ankomsten, giver også adgang til kabelbanen Aiguille du Midi med det berømte “pas dans le vide” eller Montenvers-toget. Vores team vil give dig alle de oplysninger, du har brug for for at starte dit ophold.
Der vil blive arrangeret en specifik tid, efterfulgt af en aperitif, hvor du får alle oplysninger om aktiviteten sidst på dagen.

Efter en sidste formiddag til fri disposition slutter dit ophold senest lørdag kl. 14.00.
Du skal forinden forlade dit værelse. Tak for den “lille hjælp”.
Dit liftkort er stadig gyldigt, så du kan få en sidste panoramaudsigt fra toppen af en svævebane.

Dag for dag program

Mandag – Dagstur
Genoptagelse af kontakten med klippen. Klatringens grundprincipper: positionering, læsning af klippen, sikringsteknik og afseilteknik… Skolested.

Tirsdag til torsdag – Dagstur
Lange ruter i Aiguilles Rouges eller andre steder i Chamonix-dalen

Fredag – Dagstur
En sidste stor rute
Vurdering af turen. Aflevering af udstyr.

Du klatrer som andenklatrer og førsteklatrer i to grupper af to klatrere på ruter, der er tilpasset dit nuværende niveau. Vi vil gå på forskellige klipper for at variere stilarter og få dig til at opdage alle stedets rigdomme. Ved afslutningen af dette ophold vil du, uanset dit niveau, have gjort fremskridt i de forskellige registre og have nøglen til at fortsætte med at klatre med større glæde, effektivitet og sikkerhed.

Dette program er vejledende.
Det kan ændres eller tilpasses efter tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-vejlederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Beklædning og personligt udstyr, der skal medbringes
Kasket eller tørklæde, hat eller pandebånd, solbriller (mindst beskyttelse 3), åndbar T-shirt som Odlo, Capilene eller Carline, polarpelsjakke, vandtæt og åndbar Goretex-jakke, klatrebukser, varme strømpebukser, shorts, 2 eller 3 par sokker som f.eks. bouclette, 1 par lette handsker, kondisko eller tennissko, vandflaske eller plastikflaske, 1 kniv, en stor affaldssæk på 50 liter (for at beskytte dine personlige ejendele i rygsækken), toiletsæt, et lille håndklæde, en lille førstehjælpskasse (tag solcreme af solcremetypen med).

Der er mange sportsbutikker i området med et bredt udvalg af produkter. Hvis du er usikker på, hvilket udstyr du har brug for, kan vores guider hjælpe dig med at vælge det rigtige udstyr, afhængigt af vejret og sneforholdene i højden.

Førstehjælpskasse
Vi opfordrer dig til at medbringe en lille personlig førstehjælpskasse.

Typisk indhold
– Personlig medicin, hvis du har særlige lidelser (allergier osv.).
– Noget til at forebygge og behandle vabler.
– Noget til at forebygge eller lindre ankel- og knæproblemer: bandager af typen “Elasto”.
– Noget til at rense små sår: gennemvædet kompres.
– Solbeskyttelse til hud og læber.
– Noget til at lindre hovedpine og smerter.

Spørg din læge og apoteker til råds.

Alt teknisk udstyr kan lånes: klatresko, sele, hjelm, rygsæk, sikringsudstyr osv.
Udstyret er nyt og i orden.

Forplejning

Fra mandag til fredag er frokosterne i form af picnic.
Der er mad til løbet, men hvis du er storforbruger af cornflakes eller chokoladebarer, bedes du medbringe din egen mad!

Inkluderet med rejsen

Ski liftkort
Lokal transport (for mere fleksibilitet kan vi dog bede dig om at bruge dit eget køretøj mod et gebyr – 0,4 €/km – og forsikring for køretøjet og dets passagerer)
Picnic frokoster
Tilsyn
Specifikt udstyr
Animation
10 klatringssessioner

Teknisk niveau

Perfektionér din klatreringsteknik ved foden af Mont Blanc