Ankomst og afrejse

Dag 1 – Velkommen fra kl. 17.00 i sportsbyen UCPA i Vauclin

Hvis du har taget UCPA-flyet: Ankomst om eftermiddagen til Aimé Césaire lufthavnen, busoverførsel til sportsbyen. Velkomst, indkvartering og middag.

Hvis du rejser på egen hånd, er der mulighed for at benytte UCPA’s transfer fra lufthavnen, afhængig af ledige pladser, kun på samme tidspunkter som UCPA-flyvningerne – Pris 21€ per tur. (Valgfrit direkte fra UCPA i Vauclin)

J8 – Fri formiddag, mulighed for at besøge Rhumerie Clément eller strandkajak på egen hånd.

Udtjekning mellem kl. 9.00 og 11.30.
Transport til lufthavnen (inkluderet for dem, der har købt flyrejsen med L’UCPA, for andre mulighed for at reservere på stedet, hvis dine tider passer med den fælles transfer -21€ pr. vej-) omkring kl. 14.00 og returflyvning mod Paris med overnatning på flyet

J9 – Ankomst om morgenen, Paris-tid.

Dag for dag program

J2 til J6: 10 kitesurf-sessioner med instruktør, 2 om dagen.

Stedet er ideelt til at lære fin kontrol og forbedre dig til et godt niveau af selvstændighed / medium vind mellem 10 og 20 knob. Du vil opnå en grad af kontrol over din drage, som er tilstrækkelig til at lave lange ture på begge sider, tekniske færdigheder, der vil føre dig mod selvstændighed.

Afhængigt af dit niveau er den minimale vindstyrke, der kræves for at udøve kitesurfing, mellem 8 og 12 knob. Hvis vinden er for svag, vil instruktørerne foreslå alternative aktiviteter:
Tekniske kitesurf-sessioner på land (teori, udstyr, osv…)
Sessioner trukket af båd på forskellige medier: strapless, twin tip, directionals, foil. Øvelser af fornemmelser og vandudtræden.
Bådture og svømning på de smukkeste spots på kysten: Anse Macabou, besøg i kapellet, Anse grosses roches.
Hvis dårlige forhold vedvarer, organiserer sportsbyens team besøg på Martiniques mesterværdige steder: Salines strand, Balata-haverne, etc…

J7: Fridag: ideel for at besøge Martinique.

Ud over programmet kan du vælge (aktiviteter med ekstra omkostninger på stedet):

– Leje en bil for at besøge Martinique og nyde de betagende strande i syd: Salines Beach, the Diamond, Anse Figuier Anses d’Arlet…. (Vi anbefaler, at du booker biludlejning i forvejen for at garantere tilgængelighed, glem ikke dit kørekort.

– Nyd aktiviteterne ved vandsportcentret: wakeboard, katamaran, windsurfing, kitesurfing (mod betaling på stedet), strandkajak, stand-up-paddle (gratis til rådighed).

– Tag på udflugt, for at opdage øen, muligheder der kan bookes på stedet eller online med dit ophold:
-> Mulighed for en dagstur til Martinique, opdag landet: afgang fra Vauclin centret tidligt om morgenen for at besøge gården hos en lokal landmand og smagning af lokale produkter efter sæsonen. Derefter retning mod østkysten af øen for at opdage Didier-vandfaldet, et af de mest berømte på øen. Lille svømmetur, derefter tilbage til køretøjet for at køre op ad den smukke vej ‘la trace’ til Saint Pierre. Picnic på stranden i landsbyen, derefter retning mod østkysten af øen igen med stop ved Saint James eller Nesson rom-destilleriet, besøg på Tombolo (afhængigt af sæsonen), passage gennem Saint Marie Atlanterhavskyst eller Caribiske kyst og tilbage til centrum efter en dag fyldt med aktiviteter omkring kl. 18.

-> Mulighed for en dag ved Anses d’Arlet Strande: På egen hånd afgang fra Vauclin centret kl. 9 i bus og tilbage ved dagens ende. En dag til at opdage de berømte strande, besøg på den store bugt eller beach du bout for at se skildpadderne og tropiske fisk, snorkling-entusiaster vil være i paradis! Frokost er ikke inkluderet, men der er mange strandrestauranter, der kan servere lokale specialiteter.

Forløbet for dette program er kun vejledende. Det kan ændres eller tilpasses på grund af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrbetingelser. I så fald er kun UCPA’s supervisor ansvarlig for at træffe de nødvendige afgørelser. Det kan også tilpasses efter deltagerens tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Vi anbefaler:
– En langærmet anti-UV lycra
– Søfodtøj for at beskytte dine fødder mod småsten eller koraller, eller gamle sneakers, til at gå i vandet
– Sejlerhandsker for at forhindre vabler
– Brillestropper
– Sportssko, som tennissko, til at gå rundt, spille volleyball osv.
– En lille fritids-rygsæk (25l)
– En drikkeflaske
– En vindjakke
– Solskærm med en faktor højere end 50
– En lille hængelås til dit skab
– For din komfort: et lille førstehjælpssæt til småskrammer, personlige medicin, myggemidler

Pas på solen! Tag mindst en langærmet T-shirt, hat eller kasket, solbriller (med stropper), beskyttelsescreme til ansigt og læber, og glem ikke din badedragt.

Glem ikke noget, da du måske ikke kan finde det, du mangler på stedet.

Forplejning

Inkluderet med rejsen

Teknisk niveau

Lær at ride på Faula-spidsen, et uundværligt sted i Antillerne

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning