Alle dage vil være sammenhængende med en picnicpause på øvelsespladsen. Målet er at gøre fremskridt i din beherskelse af sværhedsgraden, tomrummet, håndteringen af rebet og at sammenkæde et maksimum af længder.
Mandag – Dagens begyndelse vil være afsat til valg af udstyr: valg af sele, hjelm og klatresko. Når udstyret er valgt, tager du til et øvelsessted i nærheden af sportsbyen. Formålet med denne første dag er at lære gruppen at kende og at opdage eller bekræfte dit niveau inden for klatring. Det vil også være en lejlighed til at gennemgå din viden om håndtering af reb og til at finde ud af, hvilke forventninger du har til denne uge med klatring. Takket være denne dag vil vi sammen kunne fastlægge ugens program, så alle gør fremskridt og har det sjovt!
Tirsdag – Af sted til klipperne i cirque de Tiragne. Efter en ca. 20 minutters gåtur til Luï d’Aï-passet og derefter en lille via corda, vil du tilbringe dagen afskåret fra verden med landskabet på øen Riou og Middelhavets uendelighed. Der findes ruter fra 10 til 30 meter i alle niveauer. Det vil være det perfekte sted at lære at klatre på egen hånd.
Onsdag – Efter en kort køretur til foden af Marseilleveyre-massivet og en 20 minutters gåtur til fods ankommer du til Pastré-klippen. Her finder du et skyggefuldt sted, der ligger skjult i toppen af en fyrreskov. Som en rigtig balkon over Marseille by vil den give dig en utrolig udsigt over hele byen, Frioul-øerne og den blå kyst. I vugges af cikadernes sang og klatrer op ad en 15 meter høj klippe, der mere ligner en sten eller en mur. Det vil være det perfekte sted til at gøre tekniske fremskridt i fodarbejdet.
Torsdag – Efter en kort køretur til Morgiou-bugten og en kort 20 minutters gåtur for at nå Abri Côtier-klippen. Der, med en privilegeret udsigt over Cap Morgiou, havet og den lille fiskerihavn, vil du klatre i meget veludstyrede og beskyttede ruter, ideelle til at realisere dine bedste præstationer.
Fredag – I vil tage af sted direkte fra sportsbyen til fods til en sidste dag med klatring. Vi tager dig med til klippen Lost Ark, som stadig ligger i et vildt og ubesøgt område. Her vil du klatre ruter fra 10 til 40 meters højde på kompakt klippe af høj kvalitet. Vi forlader klippen omkring kl. 15.00 og ankommer til sportsbyen kl. 16.00.
Herefter er det tid til at aflevere det lånte udstyr tilbage, til en sidste debriefing med gruppen og til at sige farvel til din instruktør.
Dette program er vejledende.
Det kan ændres eller ændres i henhold til tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller vejrforholdene på det pågældende tidspunkt. I så fald er det kun UCPA’s tilsynsførende, der har beføjelse til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau. Til orientering er aktiviteten ikke obligatorisk, og du kan, hvis du ønsker det, nyde centret og stranden.