Beskrivelse
På Datça-halvøen, mellem Ægæerhavet og Middelhavet, har vi fundet det perfekte sted, hvor du hurtigt kan komme videre. Midt i naturen, i en øde bugt, vil du sejle i åbent vand, på et stort sted uden bølger og med en konstant side-off vind, ideel til down-wind.
Din instruktør vil tilpasse dine sessioner for at drage fordel af den gradvise stigning af Meltem i området.
På programmet for denne ferie:
5 dage er dedikeret til kitesurfing under dit ophold.
Din instruktør og udstyret er helt dedikeret til dig i denne periode, så du kan være fleksibel.
Vi foretrækker gruppevejledning, som gør det muligt at udøve aktiviteten på det bedste tidspunkt på ugen for alle i gruppen (og ikke en efter en i individuelle lektioner), men også at skabe en gruppedynamik og uforglemmelige øjeblikke, der er specifikke for ucpa.
Det er potentielt 10 sessioner af 2 timer, som tilpasses i løbet af ugen med en fridag, når vejrforholdene er mindre interessante. Skemaerne tilpasses for at øge den praktiske tid på dage med meget vind og reducere den på mindre interessante dage. Din instruktør beslutter, hvordan ugen skal tilrettelægges, så den passer bedst muligt til forholdene.
Uanset stedet er det sjældent, at der er 5 dage med vind i løbet af en uges ophold. Gennemsnittet er omkring to til tre dage med vind mellem 15 og 25 knob, hvilket allerede giver dig mulighed for at øve dig og gøre fremskridt under gode forhold. Opholdet er opdelt med tid til øvelse, teori og et forslag til en alternativ aktivitet på dage uden vind.