Ankomst og afrejse

Velkommen om søndagen fra kl. 8.30. Ankomst obligatorisk til kl. 11.00.
Morgenmad (8.30-10.00), uddeling af udstyr og præsentation af programmet kl. 11.00.
Frokost i sportsbyen. Kl. 13.15, skiløb på skiområdet i Chamonix (kontrol af niveau, håndtering af vandre- og sikkerhedsudstyr).
Afgang sidst på eftermiddagen til Eaux Rousses (Pont-dalen i Val Savarenche).

Hvis du har købt muligheden “ankomst dagen før”, vil vi tage imod dig mellem kl. 18 og 20. Hvis du forventer at ankomme efter kl. 20.00, bedes du kontakte sportsbyen (e-mail argentiere@ucpa.asso.fr eller telefon), så vi kan give dig koden til indgangsdøren. Du vil derefter finde en kuvert med dit navn på og en vejbeskrivelse til dit værelse. Der serveres middagsmad indtil kl. 20.30.

Fredag – Passage til Sberna-bivuak (3404 m), Neyron-passet og nedstigning til Eaux Rousses.
Stigning: ca. 650 m.
Hvis fredagens etape ikke er mulig, kan man bestige en top over Victor Emmanuel, inden man vender tilbage til dalen.
Tilbage til Argentière sidst på eftermiddagen.
Afslutning af løbet kl. 18.00.

Måltidet fredag aften er ikke inkluderet. Mulighed for at bestille det (med tillæg) på kursets første dag.

Hvis du ønsker at forlænge dit ophold med en nat efter kurset
– Normalt er der ikke plads i sportsbyen. Tjek venligst ugen før på e-mail: argentiere@ucpa.asso.fr
– Liste over gîtes på Chamonix’ websted.

Dag for dag program

Mandag – Afgang fra Pont (1960 m) og opstigning til Chivasso-hytten (2604 m). Sikkerhedsøvelser. Stigning: + 650 m

Tirsdag – Opstigning til Punta Basei (3338 m). Stigning: + 750 m ca. Overnatning i Chivasso.

Onsdag – Col de la pointe Foura, Col du Gd Etret (3150 m) og passage til Victor Emmanuel-hytten via Grand Etret-gletsjeren. Højdeforøgelse: + 1100 m ca. Nat i Victor Emmanuel (2732 m).

Torsdag – Bestigning af Gran Paradiso (4061 m) og nedstigning til Chabod-hytten via Lavéciau-gletsjeren. Højdemæssig stigning: + 1300 m. Nat i Chabod-hytten (2750 m).
Undertiden tillader sneforholdene ikke, at vi gennemfører fredagens etape. I så fald skal vi fra Grand Paradis-toppen vende tilbage til Victor Emmanuel-hytten.

Dette program er vejledende.
Det kan ændres eller ændres på grund af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-ledere, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau, alt efter deres kondition.

Kontroller venligst det niveau, der kræves for at deltage i kurset. Hvis du ikke har det krævede niveau, kan vi ikke systematisk tilbyde dig et andet program.

Oplysningerne om overnatningsmuligheder uden for sportsbyen, indkvartering, komfort og forplejning er kun vejledende og ikke kontraktlige.

Påkrævet udstyr

På dette kursus er turski, skind og knive ikke inkluderet i prisen. Du har mulighed for at tilvælge tilvalget “skiturudstyr” samtidig med tilmeldingen til kurset. Pris 100 ?, for et par ski på mindst 80 mm i bunden med indsatte bindinger (Low Tech type).

Vandflaske (eller plastflaske) eller termokande, personlig førstehjælpskasse, lommekniv, lille toilettaske, toiletpapir, lommepenge.

Kasket eller tørklæde, hat og pandebånd, solbriller af god kvalitet, beskyttelsesbriller af god kvalitet, tyndt åndbart undertrøje, T-shirts, sweatshirt, fleecejakke eller kraftig trøje, vandtæt Goretex-jakke, Goretex-bukser, strømpebukser eller træningsbukser, 2 eller 3 par sokker, handsker, vanter.

Kompromis mellem ski- og bjergbestigers udstyr: praktisk, komfortabelt, vandtæt, isotermisk og let.

Vejret skifter hurtigt i bjergene, og temperaturforskellene kan være meget store.
Husk at beskytte dig mod kulde såvel som mod solen.

Volumen og vægt bør vejlede dig: sammensætning og bæreevne af tasken. Vær frem for alt praktisk.

Sko, rygsække, klatrejern, seler, reb og sikkerhedsudstyr: lavinesender, skovl, sonde osv.
Vi anbefaler, at du medbringer det udstyr (især sko), som du er vant til. Det vil blive kontrolleret.

Forplejning

Alt er inkluderet, undtagen vand og andre drikkevarer, som du skal betale for i refugiet.
I nogle af de højtliggende refugier, især i Schweiz, er der ikke andet vand end flaskevand, som du selv skal betale (op til 6 euro pr. flaske).
For at begrænse mængden af bagage, som du skal bære, og for at kunne tilbyde dig et passende måltid mad, er der undtagen i særlige tilfælde halvpension i hytten (måltider leveres af hytteværten).
Kun middagsmåltiderne (picnic) og maden til løbet tages med i taskerne.

Inkluderet med rejsen

Lokale overførsler (for at opnå større fleksibilitet beder vi dig dog om at bruge dit eget køretøj mod et gebyr og forsikring af køretøjet og dets passagerer)
Indkvartering
Måltider
Tilsyn
En del af det tekniske udstyr, der er nødvendigt for aktiviteten (se listen over personligt udstyr og udstyr udlånt af UCPA) fra mødestedet den 1. dag på stedet til afrejsetidspunktet den sidste dag

Teknisk niveau

Grand Paradis-parken, en naturlig ramme at udforske på skiferie i!