Ankomst og afrejse

Velkomst mandag kl. 17.
Overførsel til Courmayeur
Overnatning på kro i Courmayeur.

For denne raid, transporterer et køretøj bagagen. Mulighed for gratis ledsager ophold for en af dine nærmeste, der ønsker at udføre denne logistik.
Kontakt sportslandsbyen UCPA i Argentière.

Onsdag – Champex (Schweiz) / Chamonix
Distance: 45 km. Højdeforskel: + 2720 m
Mulighed for dem, der er trætte, at gå direkte ned til Chamonix fra Col des Montets. Transfer Chamonix Argentière.

Opholdet slutter kl. 17.
Mulighed for overnatning i sportsbyen UCPA ved reservation på den første dag af opholdet, og med tillæg.

Dag for dag program

Tirsdag – Courmayeur / Champex (Schweiz).
Overnatning på vandrehjem i Champex.
Distance: 46 km. Stigning: + 2720 m

Sørg for at tjekke det nødvendige niveau for opholdet. Hvis du ikke har det nødvendige niveau, kan vi ikke altid tilbyde dig et alternativt program.

Dette programs forløb gives kun som vejledning.
Det kan blive ændret eller justeret, afhængig af tekniske krav, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I sådanne tilfælde er kun ledelsen af UCPA bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses alt efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Tøj og personligt udstyr til at medbringe:
– obligatorisk udstyr til løbet
– kasket eller tørklæde
– hat eller pandebånd
– solbriller (minimum beskyttelse 3)
– “åndbar” t-shirt(er)
– fleece jakke
– vandtæt og åndbar jakke som Goretex
– varme tights
– shorts
– par trail strømper
– 1 par lette handsker
– trail sko, der er egnede til off-road løb
– plastflaske (eller bedre, vandtaske med minimum 1,5 l)
– lille personlig apotek. Tag en solcreme af total skærmtypen
– lommepenge
– identitetspapirer
– badedragt

Der er mange sportsbutikker på stedet med et stort valg og konkurrencedygtige priser.
Hvis du er i tvivl om det nødvendige udstyr, vil du kunne finpudse dit udstyrsvalg med hjælp fra vores instruktører og i henhold til vejret.

Typisk indhold af førstehjælpskassen
– personlige medicin, hvis du er tilbøjelig til specifikke lidelser (allergier osv.)
– overlevelsestæppe
– noget til forebyggelse og behandling af vabler
– noget til lindring af ankel- og knæproblemer: “Elasto” type bånd
– noget til at rengøre små sår: gennemvædet kompresser
– solbeskyttelse til hud og læber
– noget til lindring af tarmproblemer som følge af kostændringer
– noget til lindring af hovedpine og ømhed
– noget til lindring af insektbid
Søg råd fra din læge og apotek, og husk at du skal bære dit apotek, så tag kun det nødvendige minimum med.

Indkvartering
– sengelagen er et must

Din bagage transporteres fra bolig til bolig. Planlæg en rejsetaske på maksimalt 40 liter.

Som erfaren trailløber skal du have alt det trailudstyr, der er nødvendigt for et trailløb, altså alt det specifikke udstyr til opholdet.
Vi har dog noget udstyr, der kan hjælpe dig, hvis der skulle opstå problemer.

Forplejning

Alle måltider er inkluderet, fra frokost på den første dag til frokost på opholdets sidste dag.
Fra mandag til fredag er frokosterne i form af picnic (ingredienserne leveres i form af en buffet ved morgenmaden). Du skal selv medbringe din picnic frokost hver dag).
Husk at tage en “madkasse” eller lignende med til at transportere dine frokostsalater i din taske. For at undgå overforbrug af plastik og engangsemballage stilles disse ikke til rådighed.
Husk også at tage en vandflaske med.

Til heldagsaktiviteterne er der løbende mad til rådighed, men hvis du er storforbruger af cornflakes, chokolade eller energibarer, anbefaler vi, at du også tager noget med.

Aftensmåltider i hytter, gites, campingpladser eller bivuakker kan bæres og tilberedes af dig selv med hjælp fra guiden eller ledsageren, eller leveres af hytten eller gite’en.
I nogle af de højtliggende hytter, især i Schweiz, er der ikke andet vand end vand på flaske, som du så selv skal betale (kan overstige 6 euro pr. flaske…).

Inkluderet med rejsen

Indkvartering (lagner, der leveres i landsbyen, ikke i indkvarteringen under razziaer og rejseruter, ikke håndklæder)
Transport i forbindelse med aktiviteten, sporing af bagage
Forplejning
Tilsyn
Specifikt udstyr

Teknisk niveau

La CCC, Courmayeur – Champex – Chamonix… Gør jer klar!

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning