
Beskrivelse
Hvad er bedre end de smukke omgivelser i Chamonix for at perfektionere dine alpinisme færdigheder! Ledsaget af vores professionelle guider bevæger du dig i højfjeldet og lærer alle teknikker til at opnå mere autonomi.
Ankomst og afrejse
Ankomst søndag morgen fra kl. 9, ideelt set inden kl. 17. Morgenmad og indkvartering er tilgængelig. Fri dag. Brug den til at opleve den mytiske by Chamonix. Liftkortet, der udleveres ved ankomsten, giver dig også adgang til Aiguille du Midi-svævebanen med dens berømte "skridt ud i tomheden" eller til Montenvers-toget. Vores team vil give dig alle de oplysninger, du har brug for for at starte dit ophold godt. En specifik tid, efterfulgt af en aperitif, vil blive organiseret for at give dig alle informationer relateret til aktiviteten sidst på dagen. Hvis du har købt muligheden for ankomst dagen før, modtager vi dig lørdag mellem kl. 18 og 19.30. For senere ankomst bedes du kontakte receptionen via e-mail på chamonix@ucpa.asso.fr
Efter en sidste fri morgen slutter dit ophold lørdag senest kl. 14. Du skal på forhånd returnere dit udstyr og forlade dit værelse. Tak for den "lille hjælp", der er meget værdsat. Dit liftkort er stadig gyldigt til et sidste panorama fra toppen af en svævebane.
Dag for dag program
Mandag - Du tager ud i terrænet for at have en "skole"-session på klippe eller varieret terræn eller sne eller is for at gennemgå de grundlæggende færdigheder. I løbet af denne dag vil gruppen, ledet af guiden, definere et kursusprojekt baseret på bjergforholdene, vejret, deltagernes niveauer og forventninger. Dette projekt vil omfatte to eller tre ture* som mål. Gennem hele kurset, afhængigt af niveauerne, i forberedelsen og under turene, vil vi behandle forskellige temaer: - klippe og varieret terræn med gennemgang af det grundlæggende, de forskellige standpladser (sportsklatreområde og klatreområde), opsætning af rapell, sikring i bevægelse, førsteførerklatring, placering af sikringer, redningsudstyr, bevægelser i alle terræner osv. - sne og is: bevægelser uden steigeisen, komplekse bevægelser med steigeisen, sikring i bevægelse, forankringer, redning osv. - analyse og beslutningstagning, vejret, forberedelse af en tur, kortlægning og orientering, udførelse af en tur og beslutningstagning. Tirsdag - normalt afsat til en "skole"-session eller en praktisk tur for at forberede de andre planlagte ture. Onsdag til fredag - efter at have justeret målene i forhold til forholdene og gruppens niveau, vil vi udføre ture. Én dags ture eller over 2 dage med opstigning og overnatning i en bjerghytte. Med det formål at udvikle sig mod selvstændighed vil du blive involveret i forberedelsen og udførelsen af disse ture. Ved afslutningen af dette kursus har du nøglerne til at overveje en selvstændig praksis på ruter og under forhold, der er tilpasset dit niveau. Programmets forløb er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I dette tilfælde er det kun UCPA-ledelsens personale, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.
Påkrævet udstyr
Tøj og personligt udstyr, der skal medbringes: - kasket eller tørklæde, hue eller pandebånd, solbriller (min. beskyttelse 3) - tekniske og åndbare T-shirts - fleecetrøje - vandtæt og åndbar jakke af Goretex-type - vandtætte og åndbare bukser af Goretex-type (ikke uundværlige, men meget nyttige i dårligt vejr og næsten uundværlige over 4000 m) - alpinbukser (bløde, slidstærke og vandafvisende bukser) - varmt undertøj, shorts, 2 eller 3 par frottéstrømper - 1 par handsker eller luffer, gamacher eller 'stop-tout' (små gamacher) - sneakers eller tennissko - drikkedunk eller plastikflaske - pandelampe, 1 kniv, en stor 50 liters affaldspose (til beskyttelse af personlige ejendele i rygsækken), toilettaske, lille håndklæde, toiletpapir, lommepenge Til din komfort i hytten kan du medbringe ørepropper. Laglagen (sovepose-inderlag) er uundværlig (obligatorisk i mange hytter). Teleskopstaver er ikke uundværlige, men giver ekstra komfort. På stedet er der mange sportsbutikker med et stort udvalg. Hvis du er i tvivl om det nødvendige udstyr, kan du finjustere dit valg af udstyr med hjælp fra vores guider, afhængigt af vejrforholdene og sneforholdene i højden. Førstehjælpskit Vi opfordrer dig til at medbringe dit eget lille førstehjælpskit. Typisk indhold: - Personlig medicin, hvis du lider af særlige lidelser (allergier osv.). - Noget til at forebygge og behandle vabler. - Noget til at lindre problemer med ankler og knæ: "Elasto"-type bandager. - Noget til at rense små sår: vædede kompresser. - Solbeskyttelse til hud og læber. - Noget til at lindre tarmproblemer som følge af kostændringer. - Noget til at lindre hovedpine og muskelsmerter. - Noget til at lindre insektbid. Spørg din læge og apotek til råds, og husk, at du skal bære din medicin, så medbring kun det absolut nødvendige.
Forplejning
Alle måltider er inkluderet, fra frokost på den første dag til frokost på den sidste dag af opholdet. Fra mandag til fredag er frokost i form af en medbragt madpakke. Til dagsaktiviteter er der sørget for "energibarer", men hvis du er en stor forbruger af "korn-, chokolade- eller energibarer", så tag nogle med! I nogle alpine hytter, især i Schweiz, er der intet andet vand end flaskevand, og det er da for egen regning (kan overstige 6€ pr. flaske...). Husk at medbringe en "madkasse" eller lignende til at transportere frokostsalater i din rygsæk. For at undgå overforbrug af plastemballage til engangsbrug er disse ikke inkluderet. Husk også at medbringe en drikkedunk.
Inkluderet med rejsen
Liftkort Lokale transfers (dog for mere fleksibilitet kan vi blive nødt til at bede dig om at bruge personlige køretøjer, mod refusion - 0,4€/km - og forsikring af køretøjet og dets passagerer) Indkvartering Forplejning Instruktion Specifikt udstyr Underholdning 5 dages alpinisme
Priser og datoer
Uge 23
31.05.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Avanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
8.649,-
Uge 32
02.08.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Avanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
9.499,-
Uge 33
09.08.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Avanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
9.499,-
1 x Dobbeltværelse (1 pers.) "Advanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
9.949,-
Uge 36
30.08.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Avanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
8.949,-
1 x Dobbeltværelse (1 pers.) "Advanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
9.399,-
Uge 37
06.09.2026
1 x Dobbeltværelse (1 pers.) "Advanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
9.249,-
1 x Delt værelse (1 pers.) "Avanceret alpinisme 18-40 år"
6 dage • Kør selv
8.799,-
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet