- Forside
- Skiferie
- Les Deux Alpes
- Skiundervisning deltid

Skiundervisning deltid – Les Deux Alpes
Depositum 2.000 kr. pr. person – resten senest 60 dage før afrejse
Beskrivelse
Hvis du er komfortabel på blå og røde løjper, men ønsker at forbedre dig for bedre at nyde skiløbet og opdage nye muligheder, vil du sætte pris på dette "Skiløb og Coaching"-program.
Varighed
7 nætter
Alder
18–55 år
Forplejning
All inclusive (helpension)
Næste afgange
- 26. december 2026fra 9.899 kr.
- 2. januar 2027fra 8.399 kr.
- 9. januar 2027fra 8.999 kr.
- 16. januar 2027fra 9.449 kr.
- 23. januar 2027fra 9.749 kr.
Ankomst og afrejse
Modtagelse søndag morgen fra kl. 8.30. Morgenmad (kl. 8.30 til 10.00), indkvartering (om morgenen har du et sikkert rum til at efterlade din bagage), udlevering af udstyr og dit skipas gyldigt fra første dag af kurset. Du kan begynde at stå på ski den første eftermiddag, som du ønsker. Vores team giver dig alle de oplysninger, du har brug for for at starte din sneferie godt: sikkerhedsråd, vejrinformation, sneforhold, information om pister. Sportscentrets råd: Vi foreslår, at du ankommer før kl. 13.00 for at nyde din første feriedag og begynde at stå på ski. Om aftenen giver UCPA-personalet dig al information om de overvågede sessioner, der starter dagen efter: gruppearrangementer, mødetider, højdepunkter i ugen. Hvis du ønsker at bo sammen med venner, bedes du kontakte sportscentret direkte en uge før din ankomst.
Efter en sidste uovervåget morgen returneres udstyret lørdag inden kl. 12.00. Dit værelse skal forlades senest kl. 13.00. Afgang fra sportscentret kl. 14.00.
Dag for dag program
Velkommen til denne magiske uge i skiområdet Les Deux Alpes. I små grupper med 1 instruktør for 8 personer får du: - tæt coaching og et specifikt program på 5 sessioner - brug af de nyeste teknologier som video direkte på pisterne. - en daglig opsummering sidst på eftermiddagen for at planlægge næste dags program (heldagstur, rute, teknisk program). - et særligt animationsprogram: stræk- og afslapningssessioner, information om udstyr og de nyeste nyheder. Udover de overvågede sessioner er de smukkeste pister i området dine! Efter ski tilbyder Les Deux Alpes et væld af barer, restauranter, butikker og fritidsområder, så du kan få mest muligt ud af din uge.
Påkrævet udstyr
For din sikkerhed anbefales det stærkt at bære hjelm (leje 10 euro). Vi anbefaler, at du medbringer det udstyr (især støvler), som du er vant til. Medbring en hængelås til dit skab eller til at sikre dit udstyr, en lille rygsæk i tilfælde af frokost på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (engangslagner leveres af UCPA).
Forplejning
Madpakke mandag til fredag afhængigt af vejrforholdene.
Inkluderet med rejsen
Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt til slutningen af dit kursus Skiudstyr 5 coaching-sessioner med en instruktør
Ofte stillede spørgsmål
- Hvad koster Skiundervisning deltid?
- Skiundervisning deltid koster fra 8.399 kr. pr. person for de kommende afgange. Prisen afhænger af afrejsedato og værelsestype.
- Hvornår er der afrejse på Skiundervisning deltid?
- De næste afrejser er 26. december 2026, 2. januar 2027, 9. januar 2027, 16. januar 2027, 23. januar 2027.
- Hvor lang er rejsen?
- Rejsen varer 7 nætter i Les Deux Alpes.
- Hvilken alder passer kurset til?
- Kurset er for deltagere på 18–55 år.
- Hvad er inkluderet i prisen?
- Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt til slutningen af dit kursus Skiudstyr 5 coaching-sessioner med en instruktør
Galleri
Se galleri (8)

+5
flere billeder
Priser og datoer
Vælg din uge – vi klarer resten
Uge 5326. dec. 2026fra 9.899,-1 værelsestype
- Afrejse
- 26. december 2026
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.899,- pr. person
Uge 12. jan. 2027fra 8.399,-1 værelsestype
- Afrejse
- 2. januar 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 8.399,- pr. person
Uge 29. jan. 2027fra 8.999,-1 værelsestype
- Afrejse
- 9. januar 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 8.999,- pr. person
Uge 316. jan. 2027fra 9.449,-1 værelsestype
- Afrejse
- 16. januar 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.449,- pr. person
Uge 423. jan. 2027fra 9.749,-1 værelsestype
- Afrejse
- 23. januar 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.749,- pr. person
Uge 66. feb. 2027fra 9.799,-1 værelsestype
- Afrejse
- 6. februar 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.799,- pr. person
Uge 106. mar. 2027fra 9.899,-1 værelsestype
- Afrejse
- 6. marts 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.899,- pr. person
Uge 1113. mar. 2027fra 9.499,-2 værelsestyper
- Afrejse
- 13. marts 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.499,- pr. person
- Afrejse
- 13. marts 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- DobbeltværelseSki coaching Mi-temps
- Pris
- 9.949,- pr. person
★★★★★
“Super godt koncept, hvor man ikke behøver tænke på andet end at have det fedt. Super gode guider. Venlige og imødekommende, med styr på det hele. Fantastiske instruktører, som forstår at undervise alle niveauer.”
Vores rejser er altid all inclusive
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet
Inkluderet: Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt til slutningen af dit kursus Skiudstyr 5 coaching-sessioner med en instruktør
Ikke inkluderet: transport til/fra (Kør selv) · Afbestillingsforsikring
Medbring selv: For din sikkerhed anbefales det stærkt at bære hjelm (leje 10 euro). Vi anbefaler, at du medbringer det udstyr (især støvler), som du er vant til. Medbring en hængelås til dit skab eller til at sikre dit udstyr, en lille rygsæk i tilfælde af frokost på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (engangslagner leveres af UCPA).
Udstyr på stedet: Ski, støvler, stave.
Flere alpint skiløb-kurser og kurser i Les Deux Alpes
Se også
Næste skridt





