- Forside
- Skiferie
- Les Deux Alpes
- Lær at stå på ski på 7 dage - Happy Winter

Lær at stå på ski på 7 dage - Happy Winter – Les Deux Alpes
Beskrivelse
Hvis du er mellem 18 og 25 år, kan du udnytte en særlig ungdomspris, lære at stå på ski og opleve skiområdet Les Deux Alpes.
Varighed
7 nætter
Alder
18–25 år
Forplejning
All inclusive (helpension)
Ankomst og afrejse
Ankomst søndag morgen fra kl. 8:30. Morgenmad (kl. 8:30 til 10:00), indkvartering, udlevering af udstyr og dit liftkort, der er gyldigt fra første dag af opholdet. En første lektion med din instruktør finder sted allerede søndag eftermiddag. Din tilstedeværelse er afgørende for at kunne følge gruppen resten af ugen. Om aftenen præsentation af kurset med personalet.
Efter en sidste uovervåget formiddag, returnering af udstyr lørdag inden kl. 12:00. Check-ud fra værelset senest kl. 13:00. Afgang fra sportsbyen kl. 14:00.
Dag for dag program
Mandag til fredag (undtagen onsdag) - Hele dagen med din instruktør og kold mad på pisterne. Hvis du aldrig har stået på ski, er dette muligheden for at komme i gang. I løbet af denne uge opdager du udstyret og de grundlæggende principper for skiløb. På grønne og potentielt blå pister lærer du at kontrollere din hastighed og dine retninger, samtidig med at du kaster dig mere og mere ud i nedkørslerne. Du får undervisning i de grundlæggende teknikker for bremsning og sving, hvilket hurtigt giver dig glæde ved at udøve sporten. Onsdag - Hviledag: Du kan stå på ski selvstændigt, med din vennegruppe, besøge byen osv. Programmet er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA's ledere, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau, samt deltagernes form.
Påkrævet udstyr
For din sikkerhed anbefales det kraftigt at bære hjelm (leje 10 euro). Passende beklædning til snowboard eller ski. Medbring en hængelås til at låse dit skab eller sikre dit udstyr, en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (engangslagner leveres af UCPA).
Forplejning
Madkurv fra mandag til fredag afhængigt af vejrforholdene.
Inkluderet med rejsen
Indkvartering og fuldpension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt indtil afslutningen af dit kursus Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør
Ofte stillede spørgsmål
- Hvor lang er rejsen?
- Rejsen varer 7 nætter i Les Deux Alpes.
- Hvilken alder passer kurset til?
- Kurset er for deltagere på 18–25 år.
- Hvad er inkluderet i prisen?
- Indkvartering og fuldpension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt indtil afslutningen af dit kursus Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør
Galleri
Se galleri (9)

+6
flere billeder
Priser og datoer
Vælg din uge – vi klarer resten
Næste sæson forventes fra december 2026
Seneste sæson startede ved 5.499,- pr. person.
Datoerne for næste sæson er endnu ikke frigivet. Skriv dig op, så kontakter vi dig, så snart afrejserne er klar.
Vores rejser er altid all inclusive
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet
Inkluderet: Indkvartering og fuldpension Liftkort til Les Deux Alpes gyldigt indtil afslutningen af dit kursus Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør
Ikke inkluderet: transport til/fra · Afbestillingsforsikring
Medbring selv: For din sikkerhed anbefales det kraftigt at bære hjelm (leje 10 euro). Passende beklædning til snowboard eller ski. Medbring en hængelås til at låse dit skab eller sikre dit udstyr, en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (engangslagner leveres af UCPA).
Udstyr på stedet: Ved ankomst vælger du dit foretrukne udstyr til opholdsperioden: ski, støvler og stave eller snowboard og boots. Udlejning af en ekstra pakke (30 euro per dag).
Flere alpint skiløb-kurser og kurser i Les Deux Alpes
Se også
Næste skridt




