- Forside
- Skiferie
- Serre Chevalier
- Ski pakke halvtid - Happy Winter

Ski pakke halvtid - Happy Winter – Serre Chevalier
Depositum 2.000 kr. pr. person – resten senest 60 dage før afrejse
Beskrivelse
Hvis du er mellem 18 og 25 år, så benyt dig af en særlig ungdomspris og kom og stå på ski på skiområdet Serre-Chevalier.
Varighed
7 nætter
Alder
18–25 år
Forplejning
All inclusive (helpension)
Næste afgange
- 13. marts 2027fra 5.949 kr.
Ankomst og afrejse
Ankomst søndag morgen fra kl. 08.30. Morgenmad (kl. 08.30-10.00), indkvartering, udlevering af udstyr og dit liftkort, der er gyldigt fra første dag af opholdet. Du kan øve dig efter eget ønske og i fuld autonomi ved hjælp af de givne oplysninger (sikkerhedsråd, vejrinformation, sneforhold, pisterinformation) fra vores team. Vi foreslår, at du ankommer før kl. 13.00 for at nyde din første feriedag og begynde at stå på ski. Om aftenen byder UCPA-teamet dig velkommen med en drink for at give dig al information om dit ophold (gruppesammensætning, mødetider, vigtige øjeblikke i ugen osv.)
Efter en sidste uovervåget formiddag, tilbagelevering af udstyr lørdag inden kl. 12.00. Check-ud fra værelset senest kl. 13.00. Afrejse fra sportscentret kl. 14.00.
Dag for dag program
De 4 guidede sessioner finder sted som halvdage mandag, tirsdag, torsdag og fredag, dvs. 2 morgener og 2 eftermiddage. Onsdag er en dag med skiløb med venner, hvile eller besøg efter eget valg. Grupperne dannes ud fra dit tekniske niveau og dine præferencer. For at gøre dem mere homogene sker der en harmonisering om mandagen. Dette gør det muligt at organisere vejledningen i henhold til færdigheder og forventninger. På sneen: sessioner med vekslende kollektive situationer, individualiserede tekniske råd og opdagelse af området. Mål: at opnå større autonomi, færdigheder og forståelse af miljøet. En kollektiv oplevelse, der blander fremskridt, deling og fornøjelse! Dette program er ikke tilgængeligt for begyndere. Du kan deltage i opholdet, hvis du er: - begynder: Din instruktør giver dig alle de råd, du har brug for, for at føle dig godt tilpas på alle blå pister og nogle røde pister. Du arbejder på at engagere dig på pisten, så du føler dig godt tilpas på glat sne, samt tester mere ujævn sne og pister for at kunne deltage i "mester"-niveaugruppen i en fremtidig uge. - mester: Din instruktør udvikler din evne til at bevæge dig med lethed på alle røde pister (glatte, isglatte, ujævne) samt nogle velpræparerede sorte pister i skiområdet. Denne lethed på denne type pister giver dig mulighed for at deltage i "øvet"-gruppen for fremtidige skiuger. - øvet: Målet for denne uge er at føle sig godt tilpas på al sne og alle pister, herunder at prøve "puddersne" for at gå videre til "ekspert"-niveauet i en kommende ferieuge og hvorfor ikke et off-piste ophold. - ekspert: Nyd det med din instruktør, der finpudser din teknik. Afhængigt af gruppens ønsker, vejrforholdene og terrænet opdager du en smuk off-piste og de smukkeste nedkørsler og steder i hele skiområdet. Hvis du er nybegynder, henvises du til opholdet "Lær at stå på ski på 7 dage - Happy Winter" Forløbet af dette program er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er kun UCPA's vejledere bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses i henhold til deltagernes tekniske og fysiske niveau samt deltagernes form.
Påkrævet udstyr
Til skiløb: 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm undertrøje, 1 par gode handsker eller luffer (foretræk luffer eller snowboardhandsker, der er bredere og mere vandtætte end almindelige skihandsker), 1 skihue, 1 par solbriller med UV-filter, 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Medbring en lille hængelås til at låse dit skab eller sikre dit udstyr, en drikkedunk (eller en vandflaske), en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne, en madkasse og fritidssko. Medbring dit eget håndklæde (sengetøj leveres af UCPA).
Inkluderet med rejsen
Indkvartering og helpension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 4 sessioner, 12 timer med instruktør
Ofte stillede spørgsmål
- Hvad koster Ski pakke halvtid - Happy Winter?
- Ski pakke halvtid - Happy Winter koster fra 5.949 kr. pr. person for de kommende afgange. Prisen afhænger af afrejsedato og værelsestype.
- Hvornår er der afrejse på Ski pakke halvtid - Happy Winter?
- De næste afrejser er 13. marts 2027.
- Hvor lang er rejsen?
- Rejsen varer 7 nætter i Serre Chevalier.
- Hvilken alder passer kurset til?
- Kurset er for deltagere på 18–25 år.
- Hvad er inkluderet i prisen?
- Indkvartering og helpension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 4 sessioner, 12 timer med instruktør
Galleri
Se galleri (7)

+4
flere billeder
Priser og datoer
Vælg din uge – vi klarer resten
Uge 1113. mar. 2027fra 5.949,-2 værelsestyper
- Afrejse
- 13. marts 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- Delt værelseSki Pack Mi-temps - Happy Winter
- Pris
- 5.949,- pr. person
- Afrejse
- 13. marts 2027
- Varighed
- 7 dage
- Transport
- Kør selv
- Værelse
- DobbeltværelseSki Pack Mi-temps - Happy Winter
- Pris
- 6.399,- pr. person
★★★★★
“Jeg havde en rigtig god oplevelse med UCPA, der var god service undervejs og vores ferie forløb ligesom planlagt. De er klart med i overvejelserne når der skal bookes rejse igen!”
Vores rejser er altid all inclusive
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet
Inkluderet: Indkvartering og helpension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 4 sessioner, 12 timer med instruktør
Ikke inkluderet: transport til/fra (Kør selv) · Afbestillingsforsikring
Medbring selv: Til skiløb: 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm undertrøje, 1 par gode handsker eller luffer (foretræk luffer eller snowboardhandsker, der er bredere og mere vandtætte end almindelige skihandsker), 1 skihue, 1 par solbriller med UV-filter, 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Medbring en lille hængelås til at låse dit skab eller sikre dit udstyr, en drikkedunk (eller en vandflaske), en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne, en madkasse og fritidssko. Medbring dit eget håndklæde (sengetøj leveres af UCPA).
Udstyr på stedet: Ski, støvler og stave.
Flere alpint skiløb-kurser og kurser i Serre Chevalier
Se også
Næste skridt





