- Hjem
- Wingfoil

Wingfoil
Beskrivelse
Uanset om du er ekspert eller nybegynder, er fordelen ved wingfoil dens tilgængelighed. Og på den tyrkiske kyst har vi fundet et optimalt sted at sejle: en kæmpe flad vandflade, uden dønninger og med side-off vind!
Ankomst og afrejse
Dag 1 - Ankomst. UCPA Datça-stedet byder dig velkommen søndag fra kl. 18. Dette vil være en mulighed for at indrette dig og måske slappe af på stranden foran hotellet, før mødet kl. 19. Rejser du med UCPA? > Afgang med fly søndag. Ankomst til Bodrum eller Dalaman lufthavn, derefter transfer til centret samme dag.
Dag 8 - Hjemrejse. Dit ophold slutter den følgende søndag omkring kl. 11. Rejser du med UCPA? > Du forlader centret i løbet af dagen, mod Bodrum eller Dalaman lufthavn, med retur til Paris samme dag.
Dag for dag program
Din uge er organiseret med 5 dages wingfoil, arrangeret i løbet af ugen for at drage fordel af de bedste vindforhold. Foran hotellet ligger en enorm bugt, der vil være dit rideområde for ugen! En side-off vind, et roligt vandområde uden bølger, et ikke-overfyldt spot, varmt vand... garanteret fremgang under ideelle forhold. Afhængigt af dit niveau vil du drage fordel af din instruktørs ekspertise til at udvikle dig i denne nye sport i fuld sikkerhed. Han/hun rådgiver dig om din position, det passende udstyr afhængigt af forholdene, og ledsager dig på vandet for at coache dig personligt. For begyndere foretrækker vi paddleboards, som er mere stabile, for at fokusere på fornemmelserne med vingen. Hvis der mangler vind, tilbyder vi erstatningsaktiviteter som SUP, klatring, stand up paddle, snorkling. I løbet af din uge vil den frie dag være den perfekte lejlighed til at slappe af ved hotellets pool og benytte lejligheden til at besøge regionen og dens græsk-tyrkiske kultur.
Påkrævet udstyr
Vi anbefaler, at du medbringer: Neoprensko af windsurftype for at beskytte dine fødder. Udover wingfoil-tiden anbefaler vi, at du medbringer sko af sportssko-typen samt en lille rygsæk, hvis du ønsker at slentre rundt i byen og dens omgivelser. Da solen er til stede, anbefaler vi, at du medbringer kasket/hat og solbriller. For din komfort anbefaler vi, at du medbringer et lille førstehjælpskit med personlig medicin, myggemiddel, økologisk solcreme (for at respektere regionens fauna og flora) osv. Og vigtigst af alt, glem ikke din badedragt! ;)
Forplejning
Under dit ophold er du på fuldpension. Morgenmaden spises på hotellet. Frokosten kan spises på hotellet, som picnic på træningsstedet eller på en lokal restaurant. Aftensmaden serveres på hotellet.
Inkluderet med rejsen
7 nætters indkvartering Fuldpension 5 dages wingfoil-aktivitet eller andet afhængigt af vinden Sportslig supervision Sportsudstyr Hvis du har bestilt transport med UCPA: internationale flybilletter tur/retur + transfer mellem lufthavnen og centret
Priser og datoer
Ingen tilgængelige rejser for dette kursus
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet