
Surf specielt for begyndere
Beskrivelse
Har du lyst til at begynde at surfe i et eksotisk miljø? Tag til den sydafrikanske halvø for at nyde de mange spots med bølger og den afslappende glide- og wellnessatmosfære i Cape Town-området. 🌊
Varighed
7 nætter
Alder
18–55 år
Forplejning
All inclusive (helpension)
Ankomst og afrejse
Dag 1 - Ankomst. UCPA Cape Town byder dig velkommen fra kl. 16.00. Her er der mulighed for at finde sig til rette og nyde villaens pool. Rejser du med UCPA? > Afgang med fly i løbet af dagen, med en natflyvning og ankomst til centret den følgende dag. Transport mellem lufthavnen og centret i bil (ca. 30 minutter) er inkluderet. (Tider kan ændre sig, de vil blive bekræftet et par uger før din afrejse).
Dag 8 - Hjemrejse. Dit ophold slutter 8 dage senere, den følgende uge, omkring kl. 11.00. Rejser du med UCPA? > Du forlader centret i løbet af dagen og tager mod lufthavnen. Efter en natflyvning ankommer du til Paris dagen efter i løbet af dagen. (Tider kan ændre sig, de vil blive bekræftet et par uger før din afrejse).
Dag for dag program
På stedet tilbringer du 8 dage / 7 nætter på UCPA Cape Town. I løbet af denne surfeuge bliver du coachet i 5 dage, i en lille gruppe med 1 instruktør pr. 8 elever. I løbet af 10 surflektioner à 2 timer lærer du at observere og analysere surfspotten, at synkronisere din start med skummet, at glide, balancere og rette dig op. I løbet af ugen vil fridagen være den perfekte lejlighed til at slappe af ved villaens pool eller udforske regionen i dit eget tempo. Du kan f.eks. benytte lejligheden til at beundre udsigten fra Table Mountain eller tage lidt højde for at beundre Cape Town-regionen fra luften under en paragliding-dåb (tandemflyvning (med en certificeret instruktør), du foretager en flyvning på 10-15 minutter afhængigt af vindforholdene og flyver over Cape Town, det ikoniske sportsstadion og de forskellige kvarterer i regionen).
Påkrævet udstyr
Vi anbefaler, at du medbringer sportssko samt en lille rygsæk, hvis du ønsker at gå rundt i byen og dens omgivelser. Da solen er meget til stede, anbefaler vi, at du medbringer kasket/hat og solbriller. For din komfort anbefaler vi, at du medbringer et lille førstehjælpssæt med personlig medicin, myggemiddel, økologisk solcreme (for at respektere regionens fauna og flora osv. ) Og vigtigst af alt, glem ikke din badedragt!;)
Forplejning
Under dit ophold har du fuld pension. Morgenmaden serveres i villaen som buffet. Frokosten er en picnic eller på lokale restauranter. Middagen spises i villaen, hvor en kok tilbereder lokale retter direkte på stedet.
Inkluderet med rejsen
7 nætter i den private villa Fuld pension, med en lokal kok i villaen Alle aktiviteter: 10 surflektioner Sportslig supervision af lokale certificerede instruktører Nødvendigt sportsudstyr til at surfe Transport til aktivitetsstederne Hvis du har bestilt transport med UCPA: tur/retur internationale flyrejser + transfer mellem lufthavnen og centret
Galleri
Se galleri (6)

+3
flere billeder
Priser og datoer
Næste sæson åbner snart
Datoerne for næste sæson er endnu ikke frigivet. Skriv dig op, så kontakter vi dig, så snart afrejserne er klar.
Vores rejser er altid all inclusive
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet
Se også
Næste skridt





