- Hjem
- Sport Mix Sensations - Happy Summer

Sport Mix Sensations - Happy Summer
Beskrivelse
Er du mellem 18 og 25 år, så benyt dig af en særlig ungdomspris og kom og oplev spændende fornemmelser i Cantal. Under opholdet klatrer du, via ferrata, træklatring... og nyder også en overnatning i bivuak.
Ankomst og afrejse
Ankomst søndag fra kl. 14.00 efterfulgt af indkvartering i hytterne. Præsentationsmøde for opholdet kl. 18.00 efterfulgt af en velkomstdrink, derefter præsentation og forløb af opholdet. Hvis du forventer at ankomme efter kl. 19.00, bedes du informere sportslandsbyen. Efter kl. 19.30 vil en kuvert med dit navn og alle oplysninger om indkvartering og mødesteder for den næste dag være tilgængelig i receptionen i en kurv. Middagen serveres mellem kl. 19.30 og 20.30. Hvis du har købt "ankomst dagen før"-optionen, bedes du møde op i sportslandsbyen lørdag mellem kl. 17.00 og 19.00. Dit værelse vil være klar ved ankomst.
Lørdag er formiddagen fri til at nyde landsbyen og omegn. Opholdet slutter kl. 14.00.
Dag for dag program
Mandag - Denne dag er dedikeret til canyoning og giver en smuk fordybelse i en eksotisk ramme langs Jordanne-floden. Om morgenen lærer du de grundlæggende teknikker i aktiviteten, mens du bevæger dig gennem kløften. Efter en picnic ved vandet tager gruppen afsted til den "vertikale" del af kløften, mellem spring og rappelling. Tirsdag - På programmet i dag: via ferrata, klatring og zipline. Dagen begynder med via ferrata for at gøre dig bekendt med højden og udstyret. Picnic før du opdager finessen ved at klatre på ægte vulkansk sten. For at afslutte dagen, vender du tilbage til udgangspunktet med den gigantiske zipline over Graves-søen. Onsdag - Trods tyngdekraften med træklatring og prøv igen via ferrata. Du svinger mellem en række originale workshops og store zipliner. Det er allerede tid til picnic. Det er nu tid til at begive sig ud på en sværere via ferrata. Endelig oplever du en pendul rappelling. Tilbage med den gigantiske zipline som dagen før. Torsdag og fredag - Gruppen tager afsted fra centret for en vandretur for at nå Coyan-plateauet, inden de fortsætter langs en højderyg til Elanceze. Du går ned til landsbyen Saint Julien for at bivuakere og tilbringe en nat under stjernerne. Dagen efter går gruppen op mod Cabrespines højdedrag, derefter mod Chavaroche-brønden (1739m) for at møde stenmanden. Til sidst vandrer du på højdedragene af den store Cantal-vulkan for at gå ned til Mandailles til fods. Programmets forløb er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I dette tilfælde er det kun UCPA-ledelsens ansvar at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.
Påkrævet udstyr
Tilpasses efter sæsonen: varmt tøj, regntøj, skiftetøj samt din toilettaske. Høje vandrestøvler er uundværlige (let vandretype), et par lette handsker. - Soverpose (komfort 0°C), liggeunderlag og individuel gryde/bestik til vandreturen - gryde til bivuak - Kasket, pandebånd, solbriller (min. beskyttelse 3) - åndbar t-shirt(s) - fleecejakke eller sweater - vandtæt jakke - lette, hurtigtørrende lærredsbukser - shorts til vandreturen - 2 par frottéstrømper - badetøj - brugte tennissko (til at gå i vandet) - håndklæde til vildt vand og canyoning - termoflaske eller plastikflaske min. 1,5 l - 1 kniv, en stor skraldepose på 50 liter (til at beskytte dine personlige ejendele i rygsækken) - lille personligt førstehjælpskit (tag en solcreme af totalbloktype) - pandelampe - lommepenge - identitetspapirer Eksempel på indhold i førstehjælpskasse - Personlig medicin, hvis du lider af særlige lidelser (allergier mv.) - Overlevelsesdækken - Ting til at forebygge og behandle vabler - Ting til at lindre ankel- og knæproblemer: "Elasto"-lignende bandager - Ting til at rense små sår: fugtige kompresser - Solbeskyttelse til hud og læber - Ting til at lindre tarmproblemer efter ændringer i kosten - Ting til at lindre hovedpine og muskelsmerter - Ting til at lindre insektbid Spørg din læge og apoteker til råds og husk, at du skal bære dit førstehjælpskit, så tag kun det absolut nødvendige med. Indkvartering - Håndklæde - Badehåndklæder, badetøj
Inkluderet med rejsen
Indkvartering Lokale transporter (dog kan vi for mere fleksibilitet bede dig om at bruge personlige køretøjer, mod kompensation - 0,4 €/km - og forsikring af køretøjet og dets passagerer) Forplejning Instruktion Specifikt udstyr Underholdning 5 dage med multisport i bjergene
Priser og datoer
Ingen tilgængelige rejser for dette kursus
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet