- Hjem
- Snowkite

Snowkite
Beskrivelse
Nyd bjergets karakteristiske stilhed og få en unik udendørsoplevelse med dette ophold. Glem køerne og tag ud med din drage for at indtage Haute Maurienne i en uge med snowkite! Opholdet er tilgængeligt fra begynderniveau i snowboard eller ski.
Ankomst og afrejse
Ankomst søndag, indkvartering og udlevering af udstyr. Første sving, ski eller snowboard på fødderne, på egen hånd om eftermiddagen, i Val Cenis-området. Sportscentrets råd: Vi foreslår, at du ankommer før kl. 13 for at nyde din første feriedag og begynde at glide. Velkomstdrink sidst på eftermiddagen med din instruktør. Indkvartering i hyggelige lejligheder tæt på UCPA Val Cenis sportscenter. Hvis du ønsker at ankomme dagen før, bedes du kontakte os via e-mail eller telefon 00 (33) 4 79 05 90 54) valcenis@ucpa.asso.fr.
Lørdag - Sidste sving på egen hånd i Val Cenis skiområde. Efter denne sidste uvejledte formiddag returneres udstyr lørdag inden kl. 12. Aflevering af værelset senest kl. 13. Afgang fra sportscentret kl. 14.
Dag for dag program
Mandag til fredag - Med din instruktør lærer du grundlaget for snowkite: at rigge din kite, starte og lande sikkert. Med snowboard eller ski på fødderne begynder du med små bevægelser for at lære at håndtere dragen i luften. Med øvelse styrer du dit board eller ski i den rigtige retning, begynder at tage fart og udfører dine første sving. Alt sammen trukket af din drage! En uforlignelig følelse af frihed. Hvis de aerologiske forhold ikke er gunstige for os, vil vores ekspert vise dig de smukkeste ride-spots i denne høje dal. Opholdet er kun tilgængeligt for erfarne snowboardere (af pædagogiske og udviklingsmæssige årsager er det muligt, at de første sessioner vil finde sted med et par ski). Programmets forløb er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I så fald er kun UCPA's ledelse bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses deltagernes tekniske og fysiske niveau.
Påkrævet udstyr
Til skiløb 1 jakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm undertrøje, 1 par gode handsker eller vanter, 1 hue eller 1 hjelm, 1 par solbriller med UV-filter, 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Medbring en lille hængelås til at lukke dit skab eller til at sikre dit udstyr, en vandflaske (eller en vandflaske) og en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne. Medbring dine egne håndklæder (lagner leveres af UCPA).
Inkluderet med rejsen
Indkvartering i en behagelig og hyggelig lejlighed eller en hyggelig gîte Forplejning på UCPA sportscenter og højtliggende restaurant Om eftermiddagen, koldt måltid, transport til stedet i minibus Liftkort Snowboard- eller skiudstyr Snowkite-udstyr Grupper på maksimalt 4 personer 10 sessioner med en instruktør
Priser og datoer
Ingen tilgængelige rejser for dette kursus
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet