Skicoaching
    Les Arcs

    Skicoaching – Les Arcs

    Fra 8.699 kr. pr. person
    Næste afrejse 19. dec.
    7 nætter
    Øvet

    Depositum 2.000 kr. pr. person – resten senest 60 dage før afrejse

    Se datoer og book

    Beskrivelse

    Den bedste mulighed, hvis du ønsker at nyde individualiseret og skræddersyet rådgivning. En lille gruppe overvåges af vores erfarne instruktører. For "mestering"-niveauer er det tid til at rykke op til næste niveau!

    Varighed

    7 nætter

    Alder

    18–55 år

    Forplejning

    All inclusive (helpension)

    Næste afgange

    • 19. december 2026fra 9.099 kr.
    • 26. december 2026fra 10.199 kr.
    • 2. januar 2027fra 8.699 kr.
    • 9. januar 2027fra 9.299 kr.
    • 23. januar 2027fra 10.049 kr.

    Ankomst og afrejse

    Ankomst søndag morgen fra kl. 8.30. Morgenmad (kl. 8.30 til 10.00), overnatning (om morgenen har du et sikkert rum til opbevaring af din bagage), udstyr og dit liftkort, der er gyldigt fra første dag af kurset, står til din rådighed. Du er velkommen til at benytte dig af vores teams, som giver dig alle de oplysninger, du har brug for for at starte din skiferie godt: sikkerhedsråd, vejrinformation, sneforhold, pisteinformation. Sportscentret anbefaler: Vi foreslår, at du ankommer før kl. 13.00 for at nyde din første feriedag og begynde at stå på ski. Om aftenen giver UCPA-personalet dig alle oplysninger om de guidede sessioner, der starter den følgende dag: sammensætning af grupper, mødetider, højdepunkter i ugen. If you wish to be accommodated with friends, please make a prior request by email the week before your stay directly to the sports village.

    Efter en sidste uovervåget formiddag, skal udstyret returneres lørdag inden kl. 12.00. Forlad dit værelse senest kl. 13.00. Afrejse fra sportsbyen kl. 14.00.

    Dag for dag program

    8 til 9 sessioner fra mandag til fredag. Typisk dag - 1 session om morgenen + 1 om eftermiddagen eller 1 heldagsudflugt. Sessioner med skiftende teknisk rådgivning, individualiseret rådgivning, opdagelse af skisportsstedets smukkeste pister.......alt sammen med maksimal deling og fornøjelse. Om aftenen debriefing med din instruktør og et skiplan for den følgende dag om tekniske punkter, der skal forbedres, for at være på toppen af dine ture og sving.

    Påkrævet udstyr

    Til skiløb 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm strømpebuks, 1 par gode handsker eller vanter, 1 hue eller skihjelm, 1 par UV-filtrerende solbriller, 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Medbring en vandflaske (eller en vandflaske) og en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (sengetøj leveres af UCPA).

    Forplejning

    Alle måltider er inkluderet fra første til sidste dag. Medbring en drikkedunk og for at undgå engangsartikler, tænk på at medbringe en plastik madkasse, der kan lukkes (af tupperware-type), bestik, små lynlåsposer, en stor genbrugspose...

    Inkluderet med rejsen

    Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Arcs indtil afslutningen af dit ophold "High-end" skiudstyr 9 sessioner, 23 timer med instruktør Individuel coaching, videoanalyse

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvad koster Skicoaching?
    Skicoaching koster fra 8.699 kr. pr. person for de kommende afgange. Prisen afhænger af afrejsedato og værelsestype.
    Hvornår er der afrejse på Skicoaching?
    De næste afrejser er 19. december 2026, 26. december 2026, 2. januar 2027, 9. januar 2027, 23. januar 2027.
    Hvor lang er rejsen?
    Rejsen varer 7 nætter i Les Arcs.
    Hvilken alder passer kurset til?
    Kurset er for deltagere på 18–55 år.
    Hvad er inkluderet i prisen?
    Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Arcs indtil afslutningen af dit ophold "High-end" skiudstyr 9 sessioner, 23 timer med instruktør Individuel coaching, videoanalyse

    Galleri

    Skicoaching — billede 1
    Se galleri (9)
    Skicoaching — billede 2
    Skicoaching — billede 3

    +6

    flere billeder

    Priser og datoer

    Vælg din uge – vi klarer resten

    Uge 5219. dec. 2026fra 9.099,-1 værelsestype
    • Afrejse
      19. december 2026
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      9.099,- pr. person
      Book rejse
    Uge 5326. dec. 2026fra 10.199,-1 værelsestype
    • Afrejse
      26. december 2026
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      10.199,- pr. person
      Book rejse
    Uge 12. jan. 2027fra 8.699,-1 værelsestype
    • Afrejse
      2. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      8.699,- pr. person
      Book rejse
    Uge 29. jan. 2027fra 9.299,-1 værelsestype
    • Afrejse
      9. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      9.299,- pr. person
      Book rejse
    Uge 423. jan. 2027fra 10.049,-1 værelsestype
    • Afrejse
      23. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      10.049,- pr. person
      Book rejse
    Uge 530. jan. 2027fra 10.199,-1 værelsestype
    • Afrejse
      30. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      10.199,- pr. person
      Book rejse
    Uge 106. mar. 2027fra 10.199,-1 værelsestype
    • Afrejse
      6. marts 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      10.199,- pr. person
      Book rejse
    Uge 1113. mar. 2027fra 9.799,-1 værelsestype
    • Afrejse
      13. marts 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseSki fuldtid - let øvet
      Pris
      9.799,- pr. person
      Book rejse

    ★★★★★

    “Virkelig god oplevelse med UCPA Danmark! Det hele fungerede super godt fra booking og information inden afrejse til selve opholdet. Det er især fedt, at man får så meget inkluderet, og at der samtidig er fokus på selve sporten og fællesskabet. Stemningen var rigtig god, instruktørerne var dygtige og hjælpsomme, og det var nemt at falde i snak med andre undervejs.”
    Frederik · · Trustpilot

    Vores rejser er altid all inclusive

    Ophold

    Indkvartering inkluderet

    Helpension

    Morgenmad, frokost og aftensmad

    Udstyr

    Alt udstyr inkluderet

    Inkluderet: Indkvartering og fuld pension Liftkort til Les Arcs indtil afslutningen af dit ophold "High-end" skiudstyr 9 sessioner, 23 timer med instruktør Individuel coaching, videoanalyse

    Ikke inkluderet: transport til/fra (Kør selv) · Afbestillingsforsikring

    Medbring selv: Til skiløb 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm strømpebuks, 1 par gode handsker eller vanter, 1 hue eller skihjelm, 1 par UV-filtrerende solbriller, 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Medbring en vandflaske (eller en vandflaske) og en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne. Medbring dit eget håndklæde (sengetøj leveres af UCPA).

    Udstyr på stedet: Ski, støvler og stave. Skihjelmen er ikke inkluderet i udstyrspakken. Mulighed for at leje den på stedet for 12€ pr. uge (undtagen for begyndere, hvor den udlånes gratis).

    Næste skridt