Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter
    Serre Chevalier

    Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter – Serre Chevalier

    Fra 5.949 kr. pr. person
    Næste afrejse 6. mar.
    7 nætter
    Begynder

    Depositum 2.000 kr. pr. person – resten senest 60 dage før afrejse

    Se datoer og book

    Beskrivelse

    Hvis du er mellem 18 og 25 år, så benyt dig af en særlig ungdomspris, lær at stå på snowboard og oplev skiområdet Serre-Chevalier Vallée de Briançon.

    Varighed

    7 nætter

    Alder

    18–25 år

    Forplejning

    All inclusive (helpension)

    Næste afgange

    • 6. marts 2027fra 5.949 kr.
    • 13. marts 2027fra 5.949 kr.

    Ankomst og afrejse

    Ankomst søndag morgen fra kl. 8.30. Morgenmad (8.30 til 10.00), indkvartering, udlevering af udstyr og liftkort gyldigt fra den første dag af opholdet. En første lektion med din instruktør tilbydes søndag eftermiddag. Dit fremmøde er yderst vigtigt for at kunne følge gruppen resten af ugen. Om aftenen byder UCPA-teamet dig velkommen med en drink for at give dig al information om dit ophold (gruppesammensætning, mødetider, højdepunkter i ugen osv.)

    Efter en sidste uledsaget formiddag returneres udstyr lørdag inden kl. 12.00. Check-ud fra værelset senest kl. 13.00. Afgang fra sportslandsbyen kl. 14.00.

    Dag for dag program

    Fra mandag til fredag. De 9 guidede sessioner finder sted som halvdagssessioner mandag, tirsdag, onsdag eftermiddag, torsdag og fredag. Onsdag morgen er et tidspunkt for at stå på ski med venner, hvile eller besøge efter eget valg. Hvis du aldrig har stået på snowboard, er dette en mulighed for at kaste dig ud i det. I løbet af denne uge vil du opdage udstyret og de grundlæggende principper for snowboardkørsel. På grønne og potentielt blå pister lærer du at kontrollere din hastighed og dine sving, mens du gradvist tør mere og mere på skråningen. Du vil blive undervist i de grundlæggende tekniske bevægelser for bremsning og sving, hvilket giver dig mulighed for hurtigt at få mest muligt ud af praksis. Udførelsen af dette program er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er kun UCPA-ledere bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses i henhold til deltagernes tekniske og fysiske niveau samt deltagernes form.

    Påkrævet udstyr

    Til skiløb 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleecejakker, 1 varm strømpebuks, 1 par gode handsker eller luffer (foretræk luffer eller snowboardhandsker, der er bredere og mere vandtætte end almindelige skihandsker), 1 skihue, 1 par UV-filtrerende solbriller, 1 skibrille, 1 højbeskyttende solcreme, 1 læbepomade. Medbring en lille hængelås til dit skab eller til at sikre dit udstyr, en vandflaske (eller en vandflaske), en lille rygsæk til eventuelle måltider på pisterne, en madkasse og bysko. Medbring håndklæder (lagner leveres af UCPA).

    Inkluderet med rejsen

    Indkvartering og fuld pension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvad koster Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter?
    Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter koster fra 5.949 kr. pr. person for de kommende afgange. Prisen afhænger af afrejsedato og værelsestype.
    Hvornår er der afrejse på Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter?
    De næste afrejser er 6. marts 2027, 13. marts 2027.
    Hvor lang er rejsen?
    Rejsen varer 7 nætter i Serre Chevalier.
    Hvilken alder passer kurset til?
    Kurset er for deltagere på 18–25 år.
    Hvad er inkluderet i prisen?
    Indkvartering og fuld pension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør

    Galleri

    Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter — billede 1
    Se galleri (9)
    Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter — billede 3
    Lær snowboard på 7 dage - Happy Winter — billede 4

    +6

    flere billeder

    Priser og datoer

    Vælg din uge – vi klarer resten

    Uge 106. mar. 2027fra 5.949,-1 værelsestype
    • Afrejse
      6. marts 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseApprendre le snowboard en 7 jours - Happy Winter
      Pris
      5.949,- pr. person
      Book rejse
    Uge 1113. mar. 2027fra 5.949,-2 værelsestyper
    • Afrejse
      13. marts 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseApprendre le snowboard en 7 jours - Happy Winter
      Pris
      5.949,- pr. person
      Book rejse
    • Afrejse
      13. marts 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      DobbeltværelseApprendre le snowboard en 7 jours - Happy Winter
      Pris
      6.399,- pr. person
      Book rejse

    ★★★★★

    “Nu har jeg været afsted med UCPA på skiferie 3 gange, og oplevelsen bliver ved med at være fantastisk. Der er altid imødekommende guider, og motiverende ski-instruktører der brænder for at lære en nogle ekstra tricks på skiene.”
    Frederik H.-S. · · Trustpilot

    Vores rejser er altid all inclusive

    Ophold

    Indkvartering inkluderet

    Helpension

    Morgenmad, frokost og aftensmad

    Udstyr

    Alt udstyr inkluderet

    Inkluderet: Indkvartering og fuld pension Serre-Chevalier liftkort gyldigt indtil afslutningen af dit ophold Skiudstyr 9 til 10 sessioner, 23 timer med instruktør

    Ikke inkluderet: transport til/fra (Kør selv) · Afbestillingsforsikring

    Medbring selv: Til skiløb 1 skijakke og 1 skibukser, 1 eller 2 trøjer eller fleecejakker, 1 varm strømpebuks, 1 par gode handsker eller luffer (foretræk luffer eller snowboardhandsker, der er bredere og mere vandtætte end almindelige skihandsker), 1 skihue, 1 par UV-filtrerende solbriller, 1 skibrille, 1 højbeskyttende solcreme, 1 læbepomade. Medbring en lille hængelås til dit skab eller til at sikre dit udstyr, en vandflaske (eller en vandflaske), en lille rygsæk til eventuelle måltider på pisterne, en madkasse og bysko. Medbring håndklæder (lagner leveres af UCPA).

    Udstyr på stedet: Snowboard, støvler

    Næste skridt