- Hjem
- Argentière - Vallée de Chamonix
- Lær at stå på snowboard på 7 dage - Happy Winter

Lær at stå på snowboard på 7 dage - Happy Winter
Beskrivelse
Hvis du er mellem 18 og 25 år, så benyt dig af en særlig ungdomspris, lær at stå på snowboard og opdag dalens forskellige skiområder.
Ankomst og afrejse
Ankomst om morgenen fra kl. 8.30. Morgenmad (kl. 8.30 til 10.00), indkvartering, udlevering af udstyr og liftkort gyldig fra første dag af opholdet. En første lektion med din instruktør finder sted søndag eftermiddag (afgang kl. 13.30 til den første glide-session på et passende terræn). Din tilstedeværelse er afgørende for at kunne følge gruppen resten af ugen. Om aftenen byder UCPA-teamet dig velkommen med en drink for at give dig alle informationer om dit ophold (gruppesammensætning, mødetider, ugens højdepunkter osv.) Hvis du har købt "ankomst dagen før"-optionen, sker indtjekning mellem kl. 17.00 og 20.00. Hvis du regner med at ankomme efter kl. 20.00, bedes du kontakte sportscentret (mail: argentiere@ucpa.asso.fr eller telefon), så vi kan sende dig koden til hoveddøren. Du finder derefter en kuvert med dit navn og anvisninger til dit værelse. Middag serveres indtil kl. 20.30.
Efter en sidste uovervåget morgen returneres udstyret lørdag før kl. 12.00. Udtjekning fra værelset senest kl. 13.00. Afgang fra sportsbyen kl. 14.00.
Dag for dag program
Fra mandag til fredag 4 hele dage og en halv dag med din instruktør (onsdag formiddag fri) og kold mad på pisterne. Hvis du aldrig har stået på snowboard, er dette chancen for at komme i gang. I løbet af denne uge vil du lære udstyret og de grundlæggende principper for snowboarding at kende. På grønne og potentielt blå pister lærer du at kontrollere din hastighed og dine sving, mens du bevæger dig længere ned ad bakken. De grundlæggende teknikker for bremsning og sving gives til dig, hvilket giver dig mulighed for hurtigt at nyde praksis. Programmets forløb er kun vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-lederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau, samt deltagernes form.
Påkrævet udstyr
1 skijakke og 1 skibukser 1 eller 2 trøjer eller fleece 1 varme strømpebukser 1 par gode skihandsker eller luffer 1 skihue 1 par solbriller med UV-filter 1 skibrille 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbestift Husk at beskytte dig mod både ekstrem kulde og varme. En hjelm anbefales (ikke leveret af UCPA). Medbring en rygsæk til din picnic, en vandflaske (eller vandflaske, eller termokande), en lille Tupperware-beholder der lukker tæt, så du kan have din lille salat til picnic (med bestik). Medbring håndklæder (sengetøj leveres af UCPA). Medbring en hængelås til at låse dit skab.
Forplejning
Alle måltider er inkluderet, fra morgenmad på den første dag til frokost på den sidste kursusdag. Fra mandag til fredag består frokosterne af madpakker (mulighed for et simpelt varmt måltid, med tilmelding dagen før). Husk at medbringe en vandflaske eller vanddunk. Til dagsaktiviteter er der sørget for proviant undervejs.
Inkluderet med rejsen
Indkvartering (sengetøj medfølger, men ikke håndklæder) Liftkort fra søndag morgen til lørdag kl. 12.00 Gæstekort (gratis transport i dalen om dagen) Mad og drikke Undervisning i 23 timer fordelt på 9 sessioner (plus en 2-timers session om søndagen) Specifikt teknisk udstyr til programmet Animation
Priser og datoer
Uge 15
04.04.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Snowboarding fuldtid - begynder - Happy Winter"
7 dage • Kør selv
4.649,-
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet