
Beskrivelse
Kan du lide at klatre indendørs, og vil du gerne opleve glæden ved at klatre udendørs? Dette kursus er den ideelle måde at få en optimal overgang og til sikkert at udvikle din personlige praksis på klipperne. Du klatrer i 6a indendørs som fører.
Ankomst og afrejse
Dag 1 - Ankomst søndag morgen fra kl. 9 og ideelt set før kl. 17. Morgenmad og adgang til din indkvartering. Fri dag. Brug den til at opdage den legendariske by Chamonix. Liftkortet, der udleveres ved ankomst, giver dig også adgang til Aiguille du Midi-svævebanen med dens berømte "'pas dans le vide'", eller til Montenvers-toget. Vores team vil give dig alle de oplysninger, du har brug for til at starte dit ophold godt. En specifik tid, efterfulgt af en aperitif, vil blive arrangeret for at give dig alle oplysninger relateret til aktiviteten sidst på dagen. Hvis du har købt muligheden for ankomst dagen før, byder vi dig velkommen lørdag mellem kl. 18 og 19.30. Ved senere ankomst bedes du kontakte receptionen via e-mail på chamonix@ucpa.asso.fr
Efter en sidste fri formiddag slutter dit ophold lørdag senest kl. 14. Du skal have forladt dit værelse på forhånd. Tak for den meget værdsatte "lille hjælpende hånd". Dit liftkort er stadig gyldigt til et sidste panorama fra toppen af en svævebane.
Dag for dag program
Dag 2 - Indendørs klatring. Formiddag: sikkerheds- og udstyrsgennemgang (hvordan man sikrer korrekt, hvordan man opfører sig, hvordan man reb sig korrekt, hvilket udstyr til hvilken praksis...), ind i emnet med tid til opvarmning på jorden, derefter oprettelse af rebhold og opvarmning på reb. Eftermiddag: tematiske øvelser (fodplacering, værdsættelse af greb, sikker klatring) Dag 3 - Indendørs klatring. Formiddag: Tematiske øvelser (arbejde med åndedræt og ruteaflesning, frygt for fald) Eftermiddag: tematiske øvelser (arbejde med rytme, værdsættelse af pauser, arbejde på sit maksimale niveau). Denne dag kan flyttes for at tilpasse sig vejrforholdene. Dag 4 - Udendørs klatring Formiddag: kendskab til naturomgivelserne, sikkerhedskendskab på klipper, kendskab til udstyr dedikeret til udendørs brug, korrekt sikring, korrekt føring, ophængning af quickdraws, klatring som andenmand, teknikker til relæer, sikkerhedsteknikker. Eftermiddag: fri klatring, observation af deltagerne for at vejlede fremskridt. Dag 5 - Udendørs klatring: arbejde med "onsight" og anvendelse af viden. Dag 6 - Udendørs klatring: arbejde med "efter arbejde" og anvendelse af viden. Forløbet af dette program er vejledende. Det kan blive ændret eller justeret afhængigt af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I dette tilfælde er det kun UCPA's ledelse, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses deltagernes tekniske og fysiske niveau.
Påkrævet udstyr
Tøj og personligt udstyr, der skal medbringes: Sommerhat eller kasket eller tørklæde, solbriller, T-shirt(s), undertrøje, sweatshirt, fleecejakke eller tyk trøje, vandtæt jakke, handsker, hue, shorts, badetøj, lærredsbukser, mellemlange sokker, et par sportssko, drikkedunk eller plastikflaske, kniv, vådservietter, håndklæde. Medbring et lille førstehjælpskit Eksempel på indhold: - Personlig medicin, hvis du lider af specifikke lidelser (allergier osv.). - Noget til at forebygge og behandle vabler. - Noget til at forebygge eller lindre ankel- og knæproblemer: "Elasto"-lignende bandager. - Noget til at rense små sår: fugtige kompresser. - Solbeskyttelse til hud og læber. - Noget til at lindre hovedpine og muskelsmerter. Spørg din læge og apotek for råd.
Forplejning
Alle måltider er inkluderet, fra frokost på den første dag til frokost på den sidste dag af opholdet. Fra mandag til fredag er frokosterne i form af picnickurve. "Proviant" er inkluderet, men hvis du er en stor forbruger af "müsli- eller chokoladebarer", så planlæg at medbringe ekstra! Husk at medbringe en "madkasse" eller lignende til at transportere middagssalaterne i din taske. For at undgå overforbrug af plastik- og engangsemballage leveres disse ikke. Husk også at medbringe en drikkedunk.
Inkluderet med rejsen
Liftkortet Lokal transport (dog kan vi for større fleksibilitet anmode dig om at benytte private køretøjer mod godtgørelse - 0,4€/km - og forsikring af køretøjet og dets passagerer) Indkvartering Mad og drikke Instruktion Specielt udstyr Animation 10 klatre sessioner
Priser og datoer
Uge 29
12.07.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Escalade: de l'indoor à l'outdoor"
6 dage • Kør selv
6.749,-
Uge 31
26.07.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Escalade: de l'indoor à l'outdoor"
6 dage • Kør selv
6.749,-
Uge 32
02.08.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Escalade: de l'indoor à l'outdoor"
6 dage • Kør selv
6.999,-
Uge 34
16.08.2026
1 x Delt værelse (1 pers.) "Escalade: de l'indoor à l'outdoor"
6 dage • Kør selv
6.749,-
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet