- Hjem
- Forbedring af paragliding

Forbedring af paragliding
Beskrivelse
Er du passioneret omkring paragliding, og er dit mål at blive en selvstændig pilot ved start og landing, at forbedre din aktive styring og at opnå mange færdigheder for at flyve sikkert? Udnyt 5 dage til at nå dit mål ved at flyve over græsgangene i Samoëns, Lac aux Dames og Giffre-flodens klare vand. BEMÆRK, denne indkvartering er ikke et UCPA-center, men en indkvartering administreret af en anden struktur end UCPA. Ydelserne og atmosfæren er derfor anderledes. For personer over 100 kg bedes du kontakte centret på courrier@parapente-samoens.com før din tilmelding for at bekræfte kompatibilitet.
Ankomst og afrejse
Søndag - Ankomst og indkvartering sidst på dagen i Fermes de Vercland i chalet d'Arfeuille. Bemærk venligst, at adressen til din GPS er følgende: 727 route de chez Renand 74340 SAMOËNS Mellem kl. 18 og 19 er der velkomstdrink og møde med din paraglidinginstruktør, et hyggeligt øjeblik til at mødes og præsentere ugens program. En FFVL-licens er obligatorisk for at dyrke paragliding på dette ophold. Regn med 35 €, der betales direkte på FFVL's hjemmeside. Din instruktør vil hjælpe dig med processen.
Fredag - Store flyvninger på 1000 m højde med radioassistance, pakning af udstyr, fortsættelse af progressionen. Debriefing og opsummering, udlevering af flyvebog, afslutning af kurset kl. 16. Bemærk, at kurset slutter efter aktiviteten. UCPA organiserer ikke overnatning og middag fredag aften. UCPA organiserer ingen returtransport. Afviklingen af dette program er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-vejlederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.
Dag for dag program
Mandag - udlevering og præsentation af udstyr og sikkerhedsregler. Jordtræning + teoretisk viden (flyveplan og landingsmetode). Stor flyvning med radio. Tirsdag - Stor flyvning med assistance + tekniske øvelser i luften. Debriefing og teoretisk viden. Onsdeg - Store flyvninger og øvelser i luften. Torsdag - Stor flyvning med radio. Debriefing. Normalt foregår skolebakke-sessionerne fra kl. 8.30 til 12.30. En anden session (kl. 16 til 18) er dedikeret til teoretisk viden eller en pædagogisk tandemflyvning, eller en oppustningssession i blæst. De store flyvninger finder sted om morgenen under rolige forhold. Efter aktiviteten kan du nyde søen eller den kommunale swimmingpool, barerne og landsbyens stemning, der ligger ved siden af paragliding-skolen. Du kan også slappe af i den natur, der omgiver Fermes de Vercland. Landsbyen ligger 2,5 km til fods ad en sti fra dit overnatningssted. Til paragliding-aktiviteten henter og bringer din instruktør dig efter aktiviteten.
Påkrævet udstyr
Tilpasses efter sæsonen: varmt tøj, regntøj, skiftetøj samt toiletartikler (håndklæder). Et par høje vandresko er obligatorisk, et par lette handsker.
Forplejning
Måltiderne serveres som selvbetjeningsbuffet, med et rigeligt udvalg af varieret og kvalitetsmæssigt god mad. Picnics kan arrangeres i tilfælde af en heldagsaktivitet og afhængigt af vejrforholdene.
Inkluderet med rejsen
Indkvartering Forplejning fra søndag aften til fredag middag Vejledning Specifikt udstyr 10 paragliding-sessioner
Priser og datoer
Ingen tilgængelige rejser for dette kursus
Vores rejser er altid all inclusive
UCPAs rejsekoncept er bygget op omkring All Inclusive-princippet.
Ophold
Indkvartering inkluderet
Helpension
Morgenmad, frokost og aftensmad
Udstyr
Alt udstyr inkluderet