Ekspert off-piste skiløb
    Argentière

    Ekspert off-piste skiløb – Argentière

    Fra 10.349 kr. pr. person
    Næste afrejse 9. jan.
    7 nætter
    Ekspert

    Depositum 2.000 kr. pr. person – resten senest 60 dage før afrejse

    Se datoer og book

    Beskrivelse

    Har du et ekspert niveau med erfaring i off-piste skiløb, kan du køre ned ad pisterne under alle forhold, og mestrer du brugen af sikkerhedsudstyr? Vælg Chamonix-dalen, med udsigt til Mont Blanc, for en vinterferie fyldt med 100% spænding.

    Varighed

    7 nætter

    Alder

    18–55 år

    Forplejning

    All inclusive (helpension)

    Næste afgange

    • 9. januar 2027fra 10.349 kr.
    • 23. januar 2027fra 11.099 kr.

    Ankomst og afrejse

    Modtagelse om morgenen fra kl. 8.30. Morgenmad (kl. 8.30 til 10.00), indkvartering (om formiddagen har du adgang til et sikkert rum til at opbevare din bagage), udlevering af udstyr og dit ski-pas, der er gyldigt fra den første dag på kurset. På den første dag kan du øve dig selvstændigt efter eget ønske, vores team giver dig alle de oplysninger, du har brug for for at starte din sneferie godt: sikkerhedstips, vejrinformation, sneforhold, pisteinformation. Sportscentrets råd: Vi foreslår, at du ankommer før kl. 13.00 for at nyde din første feriedag og begynde at stå på ski. Om aftenen, under Welcome Time og over en velkomstdrink, vil UCPA-personalet give dig alle oplysninger om UCPA, livet i sportscentret, de guidede sessioner, der starter dagen efter: gruppens sammensætning, mødetider, ugens højdepunkter.

    Efter en sidste uovervåget formiddag returneres udstyret lørdag inden kl. 12.00. Check-ud fra værelset senest kl. 13.00. Afgang fra sportscentret kl. 14.00.

    Dag for dag program

    Mandag til fredag (onsdag formiddag fri), ca. 23 timers vejledning, i form af hele dage, frokostpauser i form af picnic udendørs eller i dedikerede "uden madpakke"-lokaler inden for skiområderne. Mandag - Grands-Montets-området Kontrol af deltagernes niveau på pister og pistekanter. Oplysning af gruppen om de grundlæggende regler for bevægelse i off-piste, sikkerhedstræning, briefing om lavinesøger (D.V.A.)-søgning. Off-piste kørsel i henhold til instruktørens ekspertise. Fokus er på teknisk tilpasning til terrænet og på bevidstgørelse om problemerne ved bevægelse i off-piste for gradvist at strukturere gruppen for mere sikkerhed og bedre kørekomfort i løbet af ugen. Tirsdag til fredag Fokus er på gradvis gennemførelse af større ruter i vekselvirkning med tekniske sessioner: forbedring og teknisk tilpasning til forskellige terræner (skiløb i skov, stejlere skråninger) og opdagelse af bjergmiljøet (sneens transformation, valg af ruter og retninger) Programmets forløb er vejledende. Det kan ændres eller tilpasses afhængigt af tekniske eller organisatoriske kriterier, sikkerhedskrav eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-vejlederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau, og efter deltagernes form. Kontroller det krævede niveau for kurset omhyggeligt. Hvis du ikke har det krævede niveau, kan vi ikke systematisk tilbyde dig et andet program.

    Påkrævet udstyr

    Til skiløb 1 skitøj, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm strømpebuks, 1 par skihandsker, 1 hue, 1 par solbriller (UV-filtrerende), 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Hjelm anbefales (medfølger ikke). Medbring dit eget håndklæde og badetøj til adgang til swimmingpoolen, der er inkluderet i ski-passet. Medbring en hængelås for at sikre dit skab. Vi anbefaler også, at du medbringer en drikkedunk eller vandflaske og en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne, samt en lille lufttæt Tupperware-boks til din lille salat til picnic (med bestik). Medbring dit eget håndklæde.

    Forplejning

    Alle måltider er inkluderet, fra morgenmaden den første dag til frokosten den sidste dag på kurset. Fra mandag til fredag er frokosten i form af en medbragt madpakke (mulighed for et simpelt varmt måltid, ved tilmelding dagen før). Husk at medbringe en drikkedunk eller vandflaske. Til dagsaktiviteter er der proviant til rådighed. Men hvis du er en stor forbruger af korn-, chokolade- eller energibarer, så medbring nogle!

    Inkluderet med rejsen

    Indkvartering (sengetøj medfølger, men ikke håndklæder) Liftkort fra søndag morgen til lørdag kl. 12.00 Gæstekort (gratis transport i dalen om dagen) Forplejning Vejledning i 23 timer fordelt på 9 sessioner Specifikt teknisk udstyr til programmet Underholdning

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvad koster Ekspert off-piste skiløb?
    Ekspert off-piste skiløb koster fra 10.349 kr. pr. person for de kommende afgange. Prisen afhænger af afrejsedato og værelsestype.
    Hvornår er der afrejse på Ekspert off-piste skiløb?
    De næste afrejser er 9. januar 2027, 23. januar 2027.
    Hvor lang er rejsen?
    Rejsen varer 7 nætter i Argentière.
    Hvilken alder passer kurset til?
    Kurset er for deltagere på 18–55 år.
    Hvad er inkluderet i prisen?
    Indkvartering (sengetøj medfølger, men ikke håndklæder) Liftkort fra søndag morgen til lørdag kl. 12.00 Gæstekort (gratis transport i dalen om dagen) Forplejning Vejledning i 23 timer fordelt på 9 sessioner Specifikt teknisk udstyr til programmet Underholdning

    Galleri

    Ekspert off-piste skiløb — billede 1
    Se galleri (9)
    Ekspert off-piste skiløb — billede 2
    Ekspert off-piste skiløb — billede 3

    +6

    flere billeder

    Priser og datoer

    Vælg din uge – vi klarer resten

    Uge 29. jan. 2027fra 10.349,-2 værelsestyper
    • Afrejse
      9. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseOffpiste Ski fuldtid
      Pris
      10.349,- pr. person
      Book rejse
    • Afrejse
      9. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      DobbeltværelseOffpiste Ski fuldtid - ekspert
      Pris
      10.799,- pr. person
      Book rejse
    Uge 423. jan. 2027fra 11.099,-2 værelsestyper
    • Afrejse
      23. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      Delt værelseOffpiste Ski fuldtid
      Pris
      11.099,- pr. person
      Book rejse
    • Afrejse
      23. januar 2027
      Varighed
      7 dage
      Transport
      Kør selv
      Værelse
      DobbeltværelseOffpiste Ski fuldtid - ekspert
      Pris
      11.549,- pr. person
      Book rejse

    ★★★★★

    “Nu har jeg været afsted med UCPA på skiferie 3 gange, og oplevelsen bliver ved med at være fantastisk. Der er altid imødekommende guider, og motiverende ski-instruktører der brænder for at lære en nogle ekstra tricks på skiene.”
    Frederik H.-S. · · Trustpilot

    Vores rejser er altid all inclusive

    Ophold

    Indkvartering inkluderet

    Helpension

    Morgenmad, frokost og aftensmad

    Udstyr

    Alt udstyr inkluderet

    Inkluderet: Indkvartering (sengetøj medfølger, men ikke håndklæder) Liftkort fra søndag morgen til lørdag kl. 12.00 Gæstekort (gratis transport i dalen om dagen) Forplejning Vejledning i 23 timer fordelt på 9 sessioner Specifikt teknisk udstyr til programmet Underholdning

    Ikke inkluderet: transport til/fra (Kør selv) · Afbestillingsforsikring

    Medbring selv: Til skiløb 1 skitøj, 1 eller 2 trøjer eller fleece, 1 varm strømpebuks, 1 par skihandsker, 1 hue, 1 par solbriller (UV-filtrerende), 1 skibrille, 1 solcreme med høj beskyttelse, 1 læbepomade. Hjelm anbefales (medfølger ikke). Medbring dit eget håndklæde og badetøj til adgang til swimmingpoolen, der er inkluderet i ski-passet. Medbring en hængelås for at sikre dit skab. Vi anbefaler også, at du medbringer en drikkedunk eller vandflaske og en lille rygsæk i tilfælde af måltider på pisterne, samt en lille lufttæt Tupperware-boks til din lille salat til picnic (med bestik). Medbring dit eget håndklæde.

    Udstyr på stedet: Ski, støvler og stave. Sikkerhedsudstyr (rygsæk, lavinesøger (D.V.A.), skovl, sonde). Sengetøj medfølger.

    Næste skridt