Ankomst og afrejse

Dag 1 – Modtagelse fra kl. 17.00 i sportslandsbyen UCPA du Vauclin

Hvis du har taget UCPA-flyet: Ankomst om eftermiddagen til Aimé Césaire lufthavn, busoverførsel til sportslandsbyen. Modtagelse, indkvartering og middag.

Hvis du rejser på egen hånd, er der mulighed for at benytte UCPA-overførslen fra lufthavnen afhængigt af ledige pladser, kun på samme tidspunkter som UCPA-flyvningerne – Pris 21€ pr. tur. (Dette kan valgfrit aftales direkte med UCPA du Vauclin)

J8 – Formiddag fri, mulighed for at besøge Rhumerie Clément eller strandkajak på egen hånd.

Udtjekning mellem kl. 9.00 og 11.30.
Transfer til lufthavnen (inkluderet for dem, der har købt flyvningen med UCPA, for de andre mulighed for at reservere på stedet, hvis jeres tider stemmer overens med den kollektive transfer -21 € pr. tur-) omkring kl. 14.00 og returflyvning til Paris med overnatning i flyet

J9 – Ankomst om morgenen, Paris tid.

Dag for dag program

J2 – J6: 5 sessioner med wingfoil på hold med maksimalt 4 personer, med en instruktør.

Du starter med at genfinde dine fornemmelser og vaner, du lærer din vandsportslignende tilstand at kende for ugen, og derefter fastsætter din instruktør dine mål baseret på dine ønsker og dit niveau.

Målet med denne uge er at gøre dig mere selvhjulpen og opnå perfekt mestring af din wing og dit foil.

J7: Fritidsdag: Ideel til at tage på tur til Martinique.

Udover dit program, kan du vælge (aktiviteter med tillæg på stedet):

– Leje en bil for at besøge Martinique og nyde de smukke strande i syd: Plage des Salines, le Diamant, Anse Figuier Anses d’Arlet … (Vi råder dig til at forudbetale biludlejning for at garantere tilgængelighed, husk dit kørekort.

– Nyde aktiviteterne på vandsportsbasen: wakeboard, katamaran, windsurf, kitesurf (betalingsmulighed på stedet), beach kajak, stand-up-paddle (gratis til rådighed).

Tag på udflugt, på opdagelse på øen, muligheder for at booke på stedet eller online med dit ophold:
-> Dagstur mulighed Martinique opdagelsesland: afgang fra centrum af Vauclin tidligt om morgenen for at besøge en lokal landmands gård og smage på lokale produkter efter sæsonen. Derefter går turen til øens østkyst for at opdage Didier-vandfaldet, et af de mest berømte på øen. En lille svømmetur, så tilbage til bilen for at køre op ad den smukke vej til Saint Pierre. Picnic på stranden i landsbyen, derefter igen mod øens østkyst med stop ved Saint James eller Nesson romdestillationsfabrik, besøg af Tombolo (efter sæsonen), passage gennem Saint Marie på Atlanterhavskysten eller gennem Caribien kyst og tilbage til centrum efter en fyldt dag omkring kl 18.

-> Dagstur mulighed til strande Anses d’Arlet: Selvstændig afgang fra Vauclin centrum kl. 9 med bus og tilbage sidst på dagen. Dagen til at opdage de berømte strande, besøge Grand Anse eller Bout-stranden for at se skildpadderne og tropiske fisk, snorkleentusiaster, du vil være i paradis! Frokost er ikke inkluderet, du finder mange strandrestauranter på stedet, der kan servere lokale specialiteter.

Dette programs forløb er angivet som en vejledning.
Det kan være nødvendigt at ændre eller justere det i henhold til tekniske krav, sikkerhedsmæssige hensyn eller de aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-tutorer, der er godkendt til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses i henhold til deltagernes tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Vi anbefaler dig
– En langærmet anti-UV lycra.
– Nautiske sokker til at beskytte dine fødder mod sten eller koraler eller gamle sneakers til at gå i vandet.
– Nautiske handsker mod vabler.
– Volleyball knæbeskyttere for at beskytte mod irritation i knæene.
– Brilleholdere.
– Sportsko som tennis til at tage en tur, spille volleyball, osv.
– En lille fritidsrygsæk (25l).
– En vandflaske.
– En vindjakke.
– Solcreme med faktor højere end 50.
– En lille hængelås til dit skab.
– For din komfort: et lille førstehjælpssæt mod sår, personlige medicin, myggespray.

Pas på solen! Tag mindst en langærmet t-shirt, hat eller kasket, solbriller (med holdere), beskyttelsescremer til ansigt og læber, uden at glemme din badedragt.

Glem ikke noget, for du finder måske ikke det, du mangler på stedet.

Forplejning

Inkluderet med rejsen

Teknisk niveau

Turkisblåt vand og ideelle træningsforhold

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning