Ankomst og afrejse

Dag 1 – Velkomst søndag fra kl. 10. Boligen stilles til rådighed, og du har mulighed for at hente dit sportsudstyr.
Du kan deltage i de aktiviteter, der tilbydes af sportsbyens team, eller nyde sportsfaciliteterne og swimmingpoolen.

Hvis du har købt optionen “Ankomst dagen før”, kan du ankomme på sportsbyen mellem kl. 17 og 20 lørdag. Middag mellem kl. 19.30 og 20.30.

Dag 7 – Lørdag morgen afslapning, swimmingpool, badminton, petanque, uledsaget tur, besøg på Arcs station… det er din tur! Sidste frokost fra kl. 12.
Opholdet slutter lørdag før kl. 14.

Dag for dag program

Dag 2 – Du tager afsted fra Tignes og forlader hurtigt skisportsstedet for at træde ind i det så berømte Vanoise Nationalpark, paradis for bjerggeder, murmeldyr og beskyttede blomster. En gradvis stigning til Col de la Leisse (2761 m) giver dig mulighed for at nyde panoramaet over Grande Motte-gletsjeren (3653 m). Du vil kunne beundre sydsiden af Grand Casse (3855m) når du går langs Vallon de la Leisse-strømmen. Overnatning på Plan du Lac-skjulet.
7 timers vandring.

Dag 3 – Klar til en dag med stort eventyr i Haute Maurienne! Hvis vejret og gruppens niveau tillader det, følger du en vild rute off-piste, hvor græsgange og mineral landskaber blandes. Lanserlia søen (2750 m) og Grand Vallon passet (3124 m) tilbyder dig et storslået panorama over hele Arc dalen. En nedstigning gennem stenfelter og alpegræs fører dig til Cuchet-landsbyen, for at afslutte denne spændingsfyldte dag med skønhed. Overnatning på Vallonbrun-hytten.
7 til 8 timers vandring. Højdeforskel: + 1050 m / – 1100 m.

Dag 4 – Fra Vallonbrun-hytten går du ned i dalen, hvor en taxa venter på at tage dig til Ecot, efter Bonneval-sur-Arc: En mulighed for at tage en kort pause i løbet af dagen! Herefter går du op til Evettes-hytten, hvor du opdager den magiske beliggenhed, ved foden af de store gletsjere og Albaron. Overnatning på Evettes-hytten.
6 timers vandring. Højdeforskel: + 900 m / – 550 m.

Dag 5 – Klar til den anden store eventyr på turen! Hvis vejret og gruppens niveau tillader det, går du til Arc-kilderne og passerer Pariotes-passet for at nå Carro-hytten i hjertet af La Vanoise. Overnatning på Carro-hytten.
4 til 6 timers vandring. Højdeforskel: + 1050 m / – 900 m.

Dag 6 – For at afslutte opholdet på bedste vis, kan du, hvis du ønsker det, bestige Carro-passet (3122 m), med en let taske: Overraskelser venter dig deroppe, og du beundrer … Italien! Efter at have hentet dine ting på hytten, fører en sidste sti dig op til Iseran-passet: Nyd en sidste gang panoramaet over Haute Vanoise’s gletschere! Retur til Arcs-centret med transport. Ved ankomsten, afsluttende briefing med din instruktør, fulgt af en aperitif og festlig aften. Aflevering af sportsudstyr. Vær venlig at returnere det rent. Overnatning i Arcs sport by.

Det angivne program er vejledende. Det kan blive ændret eller justeret i forhold til tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I sådanne tilfælde er det kun UCPA-lederne, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger. Det kan også tilpasses efter deltagerens tekniske og fysiske niveau.

Sørg for at du har det nødvendige niveau for denne tur… for hvis du ikke har det nødvendige niveau, kan du ikke blive på denne tur, og vi vil ikke altid være i stand til at finde plads til dig i en anden gruppe.

Påkrævet udstyr

Sommerhat, kasket eller tørklæde, solbriller, t-shirts, åndbar undertrøje (som Odlo, Capilene, Carline), sweatshirt, polar fleece jakke eller tyk sweater, vandtæt jakke (som Goretex), regnponcho, shorts, badetøj, lærredsbukser, et par leggings eller joggingbukser, et pandebånd eller en hue, et par handsker, vandresokker, lette sko til aftenen, en vandflaske eller plastflaske (minimum 1,5 l), kniv, bestik, lille lommelygte, lille Tupperware til middagsalat, en sovepose (refuger og bivouacs er udstyret med tæpper eller dyner, så du skal bare medbringe et soveposeark kaldet en “sovepose”), en stor plastpose til at beskytte dine ting mod fugt i din rygsæk, et toiletsæt, en lille let håndklæde til vandreture, en vaskeklud til toiletbesøg hvis der ikke er nogen bruser, en biologisk nedbrydelig sæbe og et lille førstehjælpssæt, toiletpapir, lommepenge, identitetskort. Ørepropper.
Hvis du er vant til at vandre med et par teleskopiske stave, skal du ikke tøve med at tage dem med.
I alle tilfælde kan ting efterlades i sportsbyen og hentes ved tilbagevenden. Forbered en pose til dette formål.
Glem ikke en hængelås til dit individuelle skab.

Førstehjælpskasse
Vi opfordrer dig til at medbringe en lille personlig førstehjælpstaske.

Typisk indhold
– Personlige medicin, hvis du har specifikke lidelser (allergier, etc.).
– Noget til at forhindre og behandle vabler.
– Noget til at lindre ankler og knæproblemer: “Elasto” type bandager.
– Noget til rengøring af små sår: gennemblødte kompresser.
– Solbeskyttelse til huden og læberne.
– Noget til at lindre mavetarmproblemer på grund af ændringer i kostvaner.
– Noget til at lindre hovedpine og ømhed.
– Noget til at lindre insektstik.

Spørg din læge og apotek for rådgivning og husk, at du skal bære dit førstehjælpsudstyr, så tag kun det nødvendige med.

Tag contanter med til din forbrug på refuger og til betalbare brusere på nogle refuger.
Tag en legitimationsdel med og kontroller, om du har repatrieringsforsikring, ellers kan UCPA tilbyde dig en ved din ankomst.

Forplejning

Inkluderet med rejsen

Teknisk niveau

Til angreb mod toppe nærmer sig 3000m

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning