J2 til J6: Sessioner om morgenen og eftermiddagen: 10 guidede sessioner: instruktøren giver anvisninger for hurtigt at lære og deler sine tekniske tips.
Du opdager windsurfing på meget stabile og manøvrerbare brædder, der giver dig mulighed for hurtigst muligt at nå de første kanter. Du lærer at styre din balance på brættet, kontrollere sejlet og orientere dig i sejlområdet.
Dernæst udvikler du din beherskelse af manøvrer (halvomdrejninger), sejlposition og sejljusteringer.
Endelig, afhængigt af forholdene, kan du opleve hængende og begynde at navigere med et seletøj.
– Instruktøren hjælper med at finde det udstyr, der passer til dit niveau, dine mål og den måde du ønsker at sætte i brug.
– Du vil blive bekendt med sikkerhed for at sikre sikker praksis.
– Du vil blive guidet mod større kompetence og selvstændighed.
Hele ugen, ud over programmet, kan du vælge (aktiviteter med ekstra omkostninger på stedet):
– Lej en bil for at besøge Martinique og nyde de smukke strande i syd: Plage des Salines, Diamant, Anse Figuier Anses d’Arlet…. (Vi anbefaler at du forudbestiller biludlejning for at sikre tilgængelighed, husk dit kørekort.
– Nyd aktiviteterne på vandsportscentret: wakeboard, katamaran, windsurf, kitesurf (betalt valgmulighed på stedet), beach kayak, stand-up-paddle (gratis tilgængelighed).
Deltag i supplerende aktiviteter baseret på tilgængelighed:
Vandretur i den regionale park på halvøen Caravelle 21€
Heldag, 4 timers gang, 8km, svømning og picnic.
Transport til Caravelle (1 time).
Tur rundt på spidsen af halvøen Caravelle med dens bemærkelsesværdige udsigter over kysten og havet: Château du Buc, Phare de la Caravelle og dens orienteringstabel. Du krydser den regionale naturpark lavet af tør skov og mangrove.
Frokost på stranden med picnic kurv
Busstransfer og svømning på Tartane strand, og derefter tilbage til centret.
Wandretur langs trace des caps 21€
Heldag, 2 timers vandring, svømning og picnic.
Transport fra sportsvillage (35 min)
Afgang fra Anse Caritan i Saint-Anne, tur rundt om sydpunktet af Martinique langs kyststrande. Stop ved store Anse des Salines, en af de smukkeste i Martinique. Frokost og svømning på Saline-stranden. Krydsning af savanen des pétrifications og dens originale naturlige miljø, passage ved Djevelens bord, grænse mellem Caribien og Atlanterhavet.
Traditionel Martiniquan Yole 35€
2 timers sejlads
Den traditionelle Martiniquan Yole er en historisk sejlbåd på øen, der blev brugt af fiskere i fortiden. Afgang fra den nautiske base ved Pointe Faula, Sejlads i den beskyttede lagune i koralrevet mellem Anse Maroquet og Pointe Macabou.
J7: Fritidsdag: ideel til at besøge Martinique.
Tag på udflugt, opdag øen, muligheder for at bestille på stedet eller online med dit ophold:
-> Valgmulighed for en dag til Martinique opdagelsesland: Afgang fra Vauclin centrum tidligt om morgenen for at besøge en lokal landbrugsgård og smagning af lokale produkter afhængigt af sæsonen. Derefter tager du til øst kysten for at opdage Didier-vandfaldet, et af de mest berømte på øen. Lille svømmetur, og så tilbage til bilen for at gå op ad den smukke vej på sporet til Saint Pierre. Picnic på landsbystranden, og derefter retur til østkysten med et stop ved Saint James eller Nesson destilleriet, besøg på Tombolo (afhængig af sæsonen), passage gennem Saint Marie Atlanterhavskysten eller gennem den caribiske kyst, og så tilbage til centrum efter en vellykket dag omkring kl. 18.
-> Valgmulighed for en dag på Anses d’Arlet-strandene: Selvstyret afgang fra Vauclin centrum kl. 9 i en bus og retur sidst på eftermiddagen. En dag til at opdage de berømte strande, besøg den store anse eller “endestranden” for at se skildpadder og tropiske fisk, snorkling entusiaster vil være i paradis! Frokost ikke inkluderet, du finder mange strandrestauranter på stedet, hvor du kan prøve lokale specialiteter.
Programmets forløb er vejledende.
Det kan medføre modifikationer eller tilpasninger, baseret på tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrbetingelser. I sådanne tilfælde er UCPA-instruktionsansvarlige de eneste, der er berettigede til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses i forhold til deltagerenes tekniske og fysiske niveau