Ankomst og afrejse

Dag 1 – Modtagelse fra kl. 17.00 i kampsportsbyen UCPA i Vauclin

Hvis du har taget UCPA-flyet: ankomst om eftermiddagen til Aimé Césaire lufthavnen, busoverførsel til sportsbyen. Modtagelse, indkvartering og aftensmad.

Hvis du rejser på egen hånd, er der mulighed for at benytte UCPA-overførslen fra lufthavnen afhængigt af de ledige pladser, kun på samme tidspunkter som UCPA-flyene – Pris 21€ pr. tur. (Valgmulighed direkte fra UCPA i Vauclin)

J15 – Fri formiddag, mulighed for at besøge Rhumerie Clément eller strandkajak selvstændigt.

Check ud mellem kl. 9.00 og 11.30.
Transport til lufthavnen (inkluderet for dem, der har købt flyrejsen med L’UCPA, for andre er det muligt at reservere på stedet, hvis dine tider stemmer overens med den kollektive transport -21€ per tur-) omkring kl. 14.00 og returflyvning til Paris med nat på flyet

J16 – Ankomst til Paris omkring kl. 7:00 om morgenen

Dag for dag program

J2 til J6: 5 kitesurf-sessioner med instruktør.
Sessionerne skifter mellem morgen og eftermiddag, så du kan få mere glæde af det og opleve forskellige aspekter af surfområdet afhængig af tidspunktet på dagen.

Vind mellem 10 og 20 knob, du vil lære at styre præcist for at opnå et ægte niveau af selvstændighed. Surfområdet ved Vauclin er særlig egnet til udvikling af færdigheder og læring af selvstændighed for at opnå et højt niveau.
Fra den maritime base ved Pointe Faula, vil instruktørerne tage dig til kitesurfområdet dedikeret til UCPA, på en lavvandet del mellem koralrevet og mangroven.

Afhængigt af dit niveau er den mindste vindstyrke, der kræves for at praktisere kitesurfing, mellem 8 og 12 knob. Hvis vinden er for svag, vil instruktørerne foreslå alternative aktiviteter:
Tekniske kitesurf-sessioner på stranden (teori, udstyr, osv…)
Sessioner trukket af båd på forskellige medier: strapless, twin tip, directionals, foil. Øvelse af opfindsomhed og vandudstigning.
Bådture og svømning på de smukkeste steder langs kysten: Anse Macabou, besøg i kapellet, Anse Grosse Roches.
Hvis der er vedvarende dårlige forhold, vil teamet fra sportslandsbyen arrangere ture til de must-see steder i Martinique: Salines stranden, Balata haverne, osv…

Hele ugen igennem, ud over dit program, kan du vælge (aktiviteter med ekstra afgift på stedet):

– Lej en bil for at besøge Martinique og nyde de fantastiske strande i syd: Salines stranden, Diamanten, Anse Figuier Anses d’Arlet…. (Vi anbefaler, at du planlægger biludlejning for at sikre tilgængeligheden, glem ikke dit kørekort.

– Nyd aktiviteterne på den maritime base: wakeboarding, katamaran, windsurfing, kitesurfing (mod betaling på stedet), beach kajak, stand-up-paddle (gratis til rådighed).

Deltag i supplerende aktiviteter afhængigt af tilgængelige pladser:

Vandretur i den regionale park på Caravelle halvøen 21€
Fulddags, 4 timers gang, 8km, svømning og picnic.
Transfer til Caravelle (1h).
Tour af tippen af Caravelle-halvøen med sine bemærkelsesværdige udsigtspunkter over kysten og havet: Château du Buc, Caravelle fyrtårnet og dets orienteringstabel. Du krydser den regionale naturpark lavet af tør skov og mangrove.
Frokost på stranden med picnic kurv
Bus transfer og svømning ved Tartane stranden, og derefter tilbage til centret.

J7 – J8: Frie dage: Ideel til at gå på opdagelse i Martinique.

Tag på udflugt, opdag øen, muligheder for at reservere på stedet eller online sammen med dit ophold:
-> Valgfri dag Martinique opdagelse Land: Afgang fra Vauclin centrum tidligt om morgenen for at besøge en lokal landbrugers gård og smage lokale produkter afhængigt af sæsonen. Herefter kører du til østkysten for at opdage Didier vandfaldet, et af øens mest berømte. Lille svømmetur, derefter tilbage til køretøjet for at køre op ad den smukke sporvej til Saint Pierre. Picnic på landsbyens strand, derefter mod østkysten af øen igen med stop ved Saint James eller Nesson rom destilleriet, besøg ved Tombolo (afhængig af sæsonen), passage gennem Saint Marie på Atlanterhavskysten eller Caribiske kyst og tilbage til centrum efter en fuld dag omkring 18h.

-> Valgfri dag på strandene Anses d’Arlet: Selvstyret afgang fra Vauclin-centret kl. 9 med bus og tilbage sent på eftermiddagen. Dagen er sat af til at opdage de berømte strande, besøge Grande Anse eller Plage du Bout for at se skildpadder og tropiske fisk, snorkling entusiaster vil være i paradis! Frokost er ikke inkluderet, du finder mange strandrestauranter på stedet, der kan servere lokale specialiteter.

For din anden uge, opdag Martinique!

J9 – J13: 6 guidede aktivitetssessioner inklusiv en heldags.
4 halve frie dage: Mulighed for at låne en kajak og en vandreturs road-map.

J9 – Formiddag: Kajak session, halvdag:
Beach-kajak tur fra Pointe Faula.
Sejlads i lagunen langs kysten, ind i mangroven af Massy-Massy.

J10 – Formiddag: Traditionel Martinique Yole, halv dag
2 timer sejlads i Vauclin lagunen på en fiske Yole med traditionelt rig og sejl. Yolen er Martiniques symbol på fartøj – et emblem.

J11 – Formiddag eller eftermiddag: Ridnings session.

J12 – Eftermiddag: Vandretur opdagelse af Vauclin Bjerg, Bjergens Have og opdagelsen af Kakao-kulturen på Madin Cao.

J13 – Vandretur af spor af kasketterne, heldags.
2 timers gang, svømning og picnic. Transfer fra sportslandsbyen (35 min)
Afgang fra Anse Caritan i Saint-Anne, tur rundt om det sydlige tip af Martinique langs kyststrande. Stop ved Grande Anse des Salines, en af de smukkeste i Martinique. Frokost og svømning på Salines stranden. Overfart af Savane des Petrifications og dens originale naturlige miljø, passage ved Diable bordet, grænsen mellem de Caribiske og Atlanterhavet.

J14 – Fri dag, ideel til at hvile før afrejse eller for at besøge de sidste vidundere af øen.

Gennemførelsen af dette program er givet som vejledning.
Det kan blive ændret eller tilpasset afhængig af tekniske forhold, sikkerhedshensyn eller aktuelle vejrforhold. I sådanne tilfælde har kun UCPA-vejledningspersonerne beføjelse til at træffe den nødvendige beslutning eller beslutninger.
Det kan også blive tilpasset afhængig af deltagernes tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Vi anbefaler dig
– Sømandssko for at beskytte dine fødder fra småsten eller koral, eller gamle sneakers, til at gå i vandet.
– En langærmet Lycra.
– Sømandshandsker mod vabler.
– Brillestropper.
– Sportsko som tennissko til at gå ture, spille volleyball osv.
– En lille fritidsrygsæk (25l).
– En drikkeflaske.
– En vindjakke.
– Solcreme med faktor højere end 50.
– En lille hængelås til din skabsboks.
– For din bekvemmelighed: et lille førstehjælpskit for de små skader, personlige medicin, myggemidler.

Pas på solen! Tag mindst en langærmet T-shirt, en hat eller kasket, solbriller (med stropper), ansigts- og læbeprotektionscremer, og glem ikke din badedragt.

Glem ikke noget, fordi du muligvis ikke finder det, du mangler på stedet.

Forplejning

Inkluderet med rejsen

Teknisk niveau

Kitez i de varme vande i Antillerne og opdag det sydlige Martinique.

Priser og dato

Viser resultater for

Se andre uger

RejsedageIndtjekning