Ankomst og afrejse

Mødested søndag eftermiddag ved sportsbyen kl. 17.30.
Velkommen, slå dit telt op i haven.
Velkomstdrink og inden middagen præsentation af ugen.

Om lørdagen er der fri tur i landsbyen eller i bil på Grand Canyons højderyg.
Opholdets afslutning og afgang med UCPA-bussen kl. 10.00 til Aix-en-Provence TGV-station om morgenen med ankomst kl. 12.30.
Mulighed for personer med bil for at benytte sig af Sainte-Croix-søen (kano, vandcykelbåd).

Dag for dag program

Fra mandag til fredag vil vi udvikle en global tilgang til klatring, hvor sikkerhed, fornøjelse og fremskridt vil være permanent forbundet.

Vi klatrer fra den første session efter at have set eller gennemgået de grundlæggende ting: justering af en sele, optagning af reb, sikring.
Derefter vil vi, afhængigt af dit niveau, behandle forskellige emner som f.eks.
– Grundlæggende teknikker: opsplitning, hurtigtræk, håndtering af led, bøjning af et reb, sikring af en anden, sikring af en leder, partering, abseiling, kommunikation.
– Mere komplekse teknikker: flugt, abseiling, sikring i øverste reb, tilføjelse af beskyttelse osv.
– Klatrebevægelser: grundindstilling, fodplacering, føringsklatring, fald, modsætninger, kryds, gruppering-ungruppering, forflytninger osv.
– Læsning af en rute, identifikation af forskellige greb, variation af progressionstempo, vejrtrækning, afslapning, styring af anstrengelser, selvtillid og engagement.
– De vigtigste faktorer for progression i forhold til dit niveau.
– Vurderinger, reglerne for aktiviteten, klassificering og udstyr af en klippe, det naturlige miljø, stedets økologi, flora og fauna, læsning af et topo, udstyr.

Du vil klatre som andenklatrer og hovedklatrer i to grupper af to klatrere i ruter, der er tilpasset dit nuværende niveau.
Vi vil gå på forskellige klipper for at variere stilarter og få dig til at opdage alle stedets rigdomme.
For det meste går vi for dagen, med et koldt måltid.

Ved afslutningen af dette ophold vil du, uanset dit niveau, have gjort fremskridt i de forskellige registre, og du vil have nøglerne til at fortsætte med at klatre med mere glæde, effektivitet og sikkerhed.

Sidst på eftermiddagen kan du, afhængigt af stedet, tage en svømmetur i Sainte-Croix-søen efter en god klatringssession!

Du kan blive bedt om at bruge din egen bil for at komme til øvelsesstederne. De afholdte udgifter vil blive refunderet direkte af sportsbyen.

Dette program er kun vejledende.
Det kan ændres eller justeres i henhold til tekniske kriterier, sikkerhedskrav eller aktuelle vejrforhold. I så fald er det kun UCPA-ledere, der er bemyndiget til at træffe de nødvendige beslutninger.
Det kan også tilpasses efter deltagernes tekniske og fysiske niveau.

Påkrævet udstyr

Medbring dit telt og en sovepose.
Shorts eller strømpebukser, træningsbukser, joggingbukser eller lærredsbukser, tank top eller t-shirt, sweatshirt, pullover eller fleece, vindjakke, badetøj, kondisko eller lette vandresko, kasket, tørklæde eller hat, vandflaske (uundværlig) og en kniv, solcreme.
Glem ikke din personlige førstehjælpskasse, da der ikke er noget apotek i landsbyen.
Eventuelt din egen pose med kridt og handsker til tilbagekaldelse.
Der er en lille klatrebutik i landsbyen.

Klatresko, sele, reb og karabinhager, quickdraws, nedtrapper, hjelm, rygsæk.
Du kan medbringe dit eget udstyr.

Forplejning

Vores kok og hans team tilbyder dig varierede og afbalancerede menuer baseret på lokale produkter, der svarer til dine daglige behov.
Forbedret morgenmad, ost, æg med bacon, frisk frugtjuice…
Klimaet i Alpes-de-Haute-Provence gør det muligt at nyde morgenmad og aftensmad hovedsageligt på terrassen. Ved middagstid vil I have en picnic på aktivitetspladsen. Medbring din egen vandflaske.

Inkluderet med rejsen

Catering
Placering af dit telt
Tilsyn
Specifikt udstyr
10 klatresessioner

Teknisk niveau

Prøv klatring i Gorges du Verdon